Eмисия новини

Европейски паралели - за музея, за галерията

От мисията до действителността

събота (през седмица)
от 15.00 до 16.00 часа

Всеки от нас пази много спомени за отделни периоди от своя живот. Понякога те са скрити в малките късчета хартия, наречени марки. В монети или фигурки и всякакви предмети, които ни напомнят за нещо важно, което някога ни се е случило. Очакваме те да ни попречат да забравим моменти на на щастие, раздяла, на успех – за нас или за другия. Едни от нас са по-сантиментални и по-старателни и превръщат усилията си в създаване на малки музеи. Те се разполагат в началото в някое чекмедже, после в шкаф, в стая. И постепенно се оказва, че в сбирката са попаднали и някои ценни предмети – монети, марки, парчета керамика или цели предмети от далечно минало на прадеди или на съвсем непознати хора, живели преди стотици години. Страстта на колекционера – хоби или бизнес. Истории от света на колекциите... Моменти на открития, слава и богатство... понякога.
“Европейски паралели – за музея, за галерията” е предаването за музеите, музейното дело, галериите, за тяхната мисия да опазват и съхраняват културното наследство на нацията. Ще се разходим заедно из залите на най-големите музеи и галерии и у нас, и по света, и ще ви разказваме интересни истории за оригинални експонати и произведения на изкуството.
Съвременната култура и културното наследство - хармонична ли е тяхната връзка или могат да проявяват враждебност помежду си?
Образът на музея и в социалното пространство и какви са неговите задачи при опазването на културното наследство?
Погледът на другия за българските съкровища – от дипломатическата любезност на посланика до агресивното любопитство на туриста... Ще търсим отговор и на много въпроси, свързани с усилията за поддържане и функциониране на българските музеи, с тяхната роля и място в културното пространство и в потоците на културния туризъм. Какво не достига на галерията и музея у нас, за да се превърнат те трайно в естествени притегателни туристически обекти? Кои са по-интересните творби, които се съхраняват във фондовете на музеите в България?
Ще се стремим да бъдем полезни и със съвети как да си направите музей или галерия или ако вече сте напреднали в това дело, ще хвърлим един поглед и към вашите семейни сбирки и колекции, ако ни позволите. Ще се стремим да сме полезни и на колекционерите и на самите културни институции, като разговаряме за нормативната уредба и ви предлагаме необходимата информация по тази тема.
Музеите в България разполагат не само с богати колекции, но и с един изключителен капитал – музейните специалисти. Ще ви срещнем с интересни хора, които са посветили много от своето време на развитието на музейното дело и музейния мениджмънт. 

Екип на предаването: Божидар Любенов, Анелия Димитрова, Албена Велева


Публикации

Експонати от експозицията НАИМ-БАН

130 години Национален археологически музей

През последните години стана традиция в началото на месец февруари да представяме най-новите проекти, изследвания и постижения на Националния археологически институт с музей, към Българската академия на науките. А тази година е юбилейна – навършват се..

публикувано на 08.02.22 в 09:05
доц. д-р Атанас Кацаров

"Лечебницата в Античността и Средновековието" и други проекти

Още в първите дни на новата 2022 г. Националният антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей на Българската академия на науките покани своята публика на откриването на най-новата си временна изложба..

публикувано на 24.01.22 в 12:00

Съкровищата на земята в Националния музей „Земята и хората“

За един от най-атрактивните музеи у нас с колекция от оригинални образци от минералните ресурси на българската земя – Националния музей „Земята и хората“ – разказва Милена Христова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността“. Можете да научите за..

публикувано на 11.01.22 в 16:10
Тодор Петев в студиото на програма „Христо Ботев“

От другата страна на музейната витрина

И тази година пандемията попречи на реализацията на много музейни проекти и прояви. И за да не се наруши трайно връзката с публиката, много от музеите организираха виртуални обиколки за разглеждане на експозициите и експонатите в интернет пространството...

публикувано на 20.12.21 в 11:36
Борис Хаджийски в студиото на програма „Христо Ботев“

Музейните проекти и прояви през 2021 г. – Коледна ретроспектива

Наскоро беше проведено годишното общо събрание на сдружението „Български музеи“. За председател на Управителния съвет за четвърти път отново беше избран Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в гр. Пазарджик. Един от основните изводи,..

публикувано на 13.12.21 в 14:35
Снежана Йовева в студиото на програма „Христо Ботев“

За колекциите и мисията на Държавния културен институт към министъра на външните работи

Един оригинален музей на открито е разположен в парковото пространство на Министерството на външните работи в София. Скулптурната експозицията официално е представена на 25 май 2005 година. Изложени са произведения от колекциите на Националната..

публикувано на 29.11.21 в 11:15
Крепостта Урвич

Цитаделата „Урвич“

Късноантичната и средновековна крепост Урвич все по-често привлича погледите както на археолозите, така и на любителите на туристическите преходи, на ценителите на богатото ни културно наследство. Тя е била изградена в местността, намираща се в..

публикувано на 15.11.21 в 13:49
Митко Новков в студиото на програма „Христо Ботев“

1-ви ноември – Ден на народните будители

На 1-ви ноември (по стар стил 19 октомври) православната църква чества паметта на св. Иван Рилски. 1-ви ноември е избран и за почитане на делото на   големите българските държавници, книжовници и революционери, положили основите на съвременна България...

публикувано на 01.11.21 в 11:05
Доц. д-р Михаил Груев

70 години държавно архивно дело в България

На 10 октомври 1951 година е издаден Указ на Президиума на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд в България. През следващите години, след редица трансформации, започват да функционират и Централен държавен исторически архив,..

публикувано на 18.10.21 в 12:20
Весела Кондакова в студиото на програма „Христо Ботев“

За новата роля на музея

Светът се развива, животът се променя. Тази промяна намира ли своето отражение в дейността на музея – променя ли се и той ?! Каква е намесата на държавата в този процес – подпомага ли, „поощрява“ ли създаването на ползотворна среда за развитието на..

публикувано на 04.10.21 в 14:19