Европейски паралели - за музея, за галерията

От мисията до действителността

събота (през седмица)
от 15.00 до 16.00 часа

Всеки от нас пази много спомени за отделни периоди от своя живот. Понякога те са скрити в малките късчета хартия, наречени марки. В монети или фигурки и всякакви предмети, които ни напомнят за нещо важно, което някога ни се е случило. Очакваме те да ни попречат да забравим моменти на на щастие, раздяла, на успех – за нас или за другия. Едни от нас са по-сантиментални и по-старателни и превръщат усилията си в създаване на малки музеи. Те се разполагат в началото в някое чекмедже, после в шкаф, в стая. И постепенно се оказва, че в сбирката са попаднали и някои ценни предмети – монети, марки, парчета керамика или цели предмети от далечно минало на прадеди или на съвсем непознати хора, живели преди стотици години. Страстта на колекционера – хоби или бизнес. Истории от света на колекциите... Моменти на открития, слава и богатство... понякога.
“Европейски паралели – за музея, за галерията” е предаването за музеите, музейното дело, галериите, за тяхната мисия да опазват и съхраняват културното наследство на нацията. Ще се разходим заедно из залите на най-големите музеи и галерии и у нас, и по света, и ще ви разказваме интересни истории за оригинални експонати и произведения на изкуството.
Съвременната култура и културното наследство - хармонична ли е тяхната връзка или могат да проявяват враждебност помежду си?
Образът на музея и в социалното пространство и какви са неговите задачи при опазването на културното наследство?
Погледът на другия за българските съкровища – от дипломатическата любезност на посланика до агресивното любопитство на туриста... Ще търсим отговор и на много въпроси, свързани с усилията за поддържане и функциониране на българските музеи, с тяхната роля и място в културното пространство и в потоците на културния туризъм. Какво не достига на галерията и музея у нас, за да се превърнат те трайно в естествени притегателни туристически обекти? Кои са по-интересните творби, които се съхраняват във фондовете на музеите в България?
Ще се стремим да бъдем полезни и със съвети как да си направите музей или галерия или ако вече сте напреднали в това дело, ще хвърлим един поглед и към вашите семейни сбирки и колекции, ако ни позволите. Ще се стремим да сме полезни и на колекционерите и на самите културни институции, като разговаряме за нормативната уредба и ви предлагаме необходимата информация по тази тема.
Музеите в България разполагат не само с богати колекции, но и с един изключителен капитал – музейните специалисти. Ще ви срещнем с интересни хора, които са посветили много от своето време на развитието на музейното дело и музейния мениджмънт. 

Екип на предаването: Божидар Любенов, Анелия Димитрова, Албена Велева


Публикации

Артвиза за изкуството

Трябва ли му на изкуството виза? Необходима ли е виза на една творба, която напуска личното пространство на своя създател, за да се отправи на пътешествие по света? „Арт виза”  - най-новата галерия, която наскоро отвори врати в сградата на Българската..

публикувано на 10.06.11 в 10:33
Изложбата

За изкуството, колекциите и корпоративната отговорност, или другото лице на една банка

„Търсите вдъхновение, искате ли да научите нещо повече за съвременното изкуство...” - с такава необичайна любезност в дните преди „Нощта на музеите” една банка предлагаше на посетителите възможността да открият своята гледна точка за творците, творбите и..

публикувано на 27.05.11 в 08:32

14 май - Европейската нощ на музеите

И отново – за седми път – повече от 60 музеи и галерии у нас се подготвят да посрещнат в нощта на 14 срещу 15 май многобройна публика. Както обикновено, всеки един музей се е постарал да изненада приятно своите гости с различни програми и инициативи...

публикувано на 13.05.11 в 12:59
Сградата на Националния археологически музей в Атина.

Музеят в културното пространство на Гърция

От началото на годината вниманието на българската публика беше привлечено от няколко интересни събития, свързани с различни аспекти на гръцката култура у нас. Но две изложби, посветени на книгата, писателите и поезията, се радваха на повишен интерес от..

публикувано на 29.04.11 в 07:49

„ABC - белгийско съвременно изкуство” в Софийската градска художествена галерия

На 12 април, пред многобройната българска публика, чуждестранни гости и представители на дипломатическия корпус, в Софийската градска художествена галерия бе открита изложба, представяща съвременното белгийско изкуство.  Сред официалните гости бяха кмета..

публикувано на 15.04.11 в 12:12

Тракия и Древният свят – колекция на Васил Божков

За пореден път Националният исторически музей предлага на своята публика интересно и атрактивно събитие. В деня на първия пролетен полъх музеят отваря врати за всички, които са нетърпеливи да видят богатства, намерени по българските зами, събрани в един..

публикувано на 18.03.11 в 13:11
 Кулата Байтерек, символ на Астана, столицата на Казахстан.

Република Казахстан – 20 години по пътя на независимостта

От Алтай и Заратустра до днешното културно многообразие на „Великата степ” Когато преди 20 години Казахстан провъзгласява своята независимост, пред страната се откриват нови перспективи. Предстоят години, изпълнени с амбиция и надежди, но и с много..

публикувано на 02.03.11 в 10:11
Южната кула и крепостна стена в стария град в Созопол, който оглави класацията на в.

Чудесата на България и новата музеология

През тази седмица вниманието отново бе насочено към духовното богатство на България и важната роля на музея, за развитието на културния туризъм у нас. В сряда официално приключи класацията, организирана от в. "Стандарт" за определяне на 10..

публикувано на 18.02.11 в 09:39

Медиите и музея – между зримото и невидимото

Защо ли все още музеят се възприема като една малко скучновата територия, с неясни очертания. И днес той е онова място, където човек като че ли насила трябва да се изправи лице в лице със своето минало. А повечето от нас не изпитват необходимост от такива..

публикувано на 04.02.11 в 06:34
Н. Пр. Юдит Ланг, извънреден и пълномощен посланик на Унгария.

За културните акценти в периода на Унгарското председателство

От началото на годината Унгария пое официално ротационното председателство на Европейския съюз. Още в първите дни на януари този акт бе отбелязан с интересно културно събитие. Държавният културен институт към министъра на външните работи и посолството на..

публикувано на 21.01.11 в 08:30