Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всяка сряда в "Радиоенциклопедия" през юни: поредицата "Манастирски предания"

Възстановеният манастир "Св. Йоан Предтеча" в Кърджали
Снимка: Архив
30 юни
Преславски манастири
Повече от 20 манастирски комплекса са разкрити в Преслав. Но проучването им често буди повече догадки, отколкото категорични отговори за живота във втората българска столица и "златния век" на първото българско царство.
Златна ли е била кръглата църква и дворцов ли е бил манастирският комплекс около нея? В кой манастир се е замонашил княз Борис І след като се оттегля от престола? Къде са били скрипториите на първите Кирило-Методиеви ученици в България? Кои са основателите на първите "частни" манастири? Монаси или занаятчии са изработвали преславските керамични икони, иконостаси и съдове в манастирските работилници?
Прочутата керамична икона на св. Теодор Стратилат, открита през 50-те години на ХХ в, е възстановявана цели три години от намерените натрошени късчета. В момента тази и още икони, рисувани върху плочки от бяла глина, заедно с част от керамичен иконостас гостуват в Париж в изложба на българско християнско изкуство.
През разкрития, догадки и предания за преславските манастири ни превеждат Александър Горчев – директор на Националния историко-археологически резерват с музей "Велики Преслав", проф. Казимир Попконстантинов и доц. Росина Костова от Великотърновския университет.

23 юни
Царски манастири
Непознати стенописи и икони от заключената "стара" църква на Драгалевския манастир разглеждаме с реставраторката им Илияна Попова.
Какво още разкриват царските дарствени грамоти от ХІІІ-ХІV в. за Драгалевската обител и за полуоцелелия днес манастир "Св.Никола" край село Пещера, Пернишко. Мария Райкова от Института за български език при БАН разтълкува тези две от общо осемте запазени грамоти от българската владетелската канцелария по време на Второто българско царство.
В манастира "Св. Атанасий" в с. Златна ливада се съхранява фототипно копие от Реймското евангелие. Прелистваме с доц. Андрей Бояджиев от катедрата по Кирило-Методиевистика в СУ евангелието, съчетало ръкописи на кирилица и глаголица. Върху него са полагали клетва френските крале.

16 юни
Уста Кольо Фичеви манастири
В Килифаревския, Плаковския и Къпиновския манастир се разкриват майсторството на Уста Кольо Фичето и още дряновски и тревненски строители и дърворезбари. Връщаме поглед към драматичната участ на книжовниците св.Теодосий Търновски и св. Патриарх Ефтимий. Вплита се делото на просветителите-възрожденци Софроний Врачански и Неофит Бозвели. Припламва бунтарският дух на Велчовата завера...
И трите манастира имат съдбата на феникси, възкресявани многократно от пожарища и руини през многовековната си история. Тяхната памет и настояще - през погледа на днешните им обитатели и посетители.

9 юни
По Атонски образец
Етрополската обител и Лопушанският манастир в Чипровския Балкан си приличат по архитектура – и двата са вдъхновени от храма на Рилския манастир, а той е създаден по Атонски образец. Вслушваме се и в предание за връзката между култа към св. Иван Рилски и Етрополския манастир.
В днешния си облик Етрополският и Лопушанският храмове са издигнати през Възраждането. Разглеждаме как майстор Лило и неговата дюлгерска школа пресъздават строителни традиции от Балканите и Западна Европа в неоготическите черти на Лопушанския манастир. А от Етрополския манастир "съживяваме" късносредновековния скрипторий. Разгадаваме как монасите са преписвали на ръка богослужебни книги, създавали са своеобразни разкази, повести, "романи" и полагали основите на новобългарския език. А два века по-късно Иван Вазов пише в Етрополския манастир страници от първия български роман.
През Лопушанския и Етрополския манастир ни превеждат проф. д-р арх. Николай Тулешков и Диляна Радославова от Института за литература на БАН.

2 юни
Възкресени манастири
Първото предаване от новата поредица ни отвежда в два средновековни манастира, възкресени от руините. И двата имат за патрон Св. Йоан Предтеча – единият е край село Градешница, във Врачанския предбалкан, другият е в Кърджали. Първият е подновен по чудотворен начин още през ХІХ век от местните хора. Вторият през последните години е издигнат почти наново върху основите на манастири-предшественици от ХІ и от ХІV век от фондацията за християнска аркитектура и изкуство "Никола Фичев – Захари Зограф".
За тях разказват отец Славян и проф. д-р арх. Стефан Стамов. А изследователят и автор на книги за българските манастири проф д-р арх. Николай Тулешков коментира кои са най-интересните образци на манастирска архитектура в България.

сряда, от 16.00 часа
По публикацията работи: Румяна Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30