Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия всеки вторник през септември: поредицата „С математика срещу скуката”

28 септември
Математиката и детето в нас
Кога се появява генераторът на случайни числа, довел до отделянето на игрите на късмета от останалите игри? Защо математиците Лука Пачиоли и Джероламо Кардано се борят за приза „Хомо луденс”? Как ученици от една математическа гимназия у нас създадоха клуба на лириците „Ерато”?
Отговорите – с усмивка от малки и големи, за които математиката се е превърнала в част от предизвикателствата и изкушенията на играта.

21 септември
Математиката, любовта и виното
От злощастната любов на Еварист Галоа през теоремата за пияната птичка, Омар Хаям и ирационалните целуващи се сфери до задачата с щастлив край за съпрузите Естер Клайн и Дьорд Шекереш.
И още: отговор на загадката, свързан ли е с любовта фактът, че до ден днешен няма Нобелова награда за математика, а само медали на Фийлдс.
С участието на специалисти от различни области на математиката и информатиката.

14 септември
Математиката в изкуството
В какви върхови постижения на живописта, архитектурата и танца се проявява феноменът на златното сечение? Какво представлява т. нар. молекулярна музика”? Защо дъщерята на Байрон Ада Лъвлейвс е смятана за първия програмист, а поетът Христо Ботев - за автор на аритметични задачи, свързани с анатомията и астрономията?
Разказ на математици, програмисти и ученици от едно училище в Добрич за различни измерения, в които царицата на науките открива общ език с различни изкуства.

7 септември
Математиката в природата
Защо т. нар. „фрактална зависимост” и вездесъщите числа на Фибоначи се срещат в снежинките, в човешката къдрица, в мозъчните неврони и къде ли още не?
Защо всичко живо е изградено от икосаедри? Кои са най-странните геометрични форми при растенията и как изглежда висшата математика при животните?
С участието на математици от различни области, които си партнират с деца и тийнейджъри, превърнали математиката в свое хоби.

вторник, от 16.00 часа

По публикацията работи: Росица Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25