Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сънуваме Бразилия

Природата, културата, музиката и духа на Бразилия в спомените и сънищата на Румен Стоянов и Симеон Идакиев.
Снимка: личен архив

Сънуваме Бразилия заедно с един от най-добрите й познавачи, професор Румен Стоянов. Той е преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски”, където води курсове по португалска литература и странознание. Многобройни са реалните събития в биографията му, които дават на съня за Бразилия осезаемост, колорит и пластичност - дълготрайно пребиваване и работа там, преводи на поезия и проза, авторство на статии и есета. Благодарение на него притежаваме и български превод на „Попол Вух” - епоса на маите киче.

Сънуваме Бразилия от 1500-та година насам, когато според популярното схващане най-напред испанецът Висенте Яниес Пинсон, а няколко месеца по-късно и португалецът Педро Алварес Кабрал я откриват. Оказва се, че едно от първите неща, които ние, европейците сме намерили там, е Caesalpinia echinata или pau-brasil, дървото, което оцветява в кехлибарено червено текстилни материи и чиято сърцевина дава материал за лъкове на цигулки.

В предаването ще прозвучи и Мазурка Шоро на Хектор Вила-Лобос, изпълнена от Преслав Стоянов, сина на професор Румен Стоянов. Шоро е инструментален жанр на бразилската популярна музика от края на 19 и началото на 20 век.
Шоро се е свирело по кафенетата и случайни посетители често се присъединявали към музикантите, като им акомпанират с подръчни средства - прибори за хранене, чинии, кибритени кутийки.

неделя, 6 март от 18.30 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи. В интервюто Манита спомена, че макар..

публикувано на 19.07.24 в 17:50
Росена Добрева и Цвета Николова

Росена Добрева: Добрите и смели хора не бива да бъдат забравяни

Тя е 16 годишно момиче и наесен ще бъде в 10 клас. Родена е и живее в гр. Стралджа – градче близо до Ямбол. Като повечето млади хора, родени в малък град, тя е притеснителна и с неоснователно ниско самочувствие, което, надявам се, скоро ще преодолее. Обича да пише и се интересува от съвременна българска литература. На тазгодишния – 11 пореден,..

публикувано на 19.07.24 в 10:38

Когато адреналинът те кара да се чувстваш жив

Павлин Митев е незрящ приключенец, който обича да си поставя високи цели. Активното спортуване е неизменна част от неговия живот. Планинското катерене и тандемното колоездене му доставят истинско удоволствие. Изминавал е определени маршрути на Витоша единствено със своето куче водач. Затова и се шегува, казвайки през усмивка, че тази планина може да..

публикувано на 19.07.24 в 08:05
Орхидея бръмбарче или пчелица (снимка: Джули Костова, група

Орхидеите в България: Епизод 3 – Размножаване и еволюция

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 18.07.24 в 11:13

Кръстоносните походи – реалност и митове

Няколко века продължават опитите на западното рицарство да освободи Божи гроб. Това е продължителна тема за летописци и странстващи певци, за историци, писатели, кинематографисти и философи. Истината е, че романтиката в този разказ е примесена с истории на стряскащи зверства и жестокости. Част от походите минават през българска територия – тук са..

публикувано на 18.07.24 в 09:32