Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайните на космоса

Съзвездието Карина
Снимка: Архив

Професор д-р Богомил Ковачев открива стотици нови галактики, между които и една с диаметър 500 000 светлинни години. Извършва тяхната класификация. Като ученик в Белоградчик си прави малък телескоп, който увеличава около 6 пъти, гледа небето и вижда изумен, че звездите са цветни, не са еднакви. Има червени, сини, зелени звезди. Завършил е физика и астрономия в СУ “Климент Охридски”. Учи астрофизика в Москва и Ленинград. Бил е хумболтов стипендиант и преккарва доста време в големи обсерватории в Западна Германия.
През 1962 г. Богомил Ковачев става инициатор за построяване на Национална астрономическа обсерватория и в течение на 28 години ръководи нейното изграждане, пускане в експлоатация и провеждането на научни изследвания в областта на съвременната астрофизика. Бил е директор на астрономическия институт на БАН и представител на България в Международния астрономически съюз. Член-съосновател е на Европейското астрономическо дружество.
Този път ще стане гид на необочайно пътешествие в необятния космос, в който се е взирал цял живот с надежда да открие част от тайните на вселената.

“Един мъж, един микрофон” с астронома Богомил Ковачев и Симеон Идакиев в неделя, 9 септември, след новините в 18.00 часа.

По публикацията работи: Симеон Идакиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеводител на Братислава

"Столицата на Словакия – Братислава, е един много уютен град с много приятна творческа атмосфера", казва Ваня Радева, директор на Българския културен институт в града. Тя разказва как се променя словашката столица през последните години, но също и какво значение имат музикалните традиции тук и защо дори днес България попада в топ 5 на най-посещаваните..

публикувано на 18.10.24 в 08:45
доц. Екатерина Йорданова

Ден на отворените врати в Института по физика на твърдото тяло при БАН

Институтът по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките организира Ден на отворените врати, който ще се проведе на 18 октомври 2024 г. от 10:00 до 16:00 часа на адрес гр. София, бул. "Цариградско шосе" 72, научен комплекс на БАН-2. Под мотото "Магията на физиката – от лабораторията до иновацията и как науката движи технологиите", по..

публикувано на 18.10.24 в 08:05

30 години специалност Балканистика в Софийския университет

С международна научна конференция "Балкански паралели" на 17 и 18 октомври Факултетът по славянски филологии и Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание отбелязват 30 години от основаването на специалността Балканистика. Защо изтъкнати учени като проф. Моско Москов решават, че има необходимост от такава специалност, кои са първите..

публикувано на 17.10.24 в 09:43

Шахът на политическата дъска

Стогодишнината от основаването на ФИДЕ – световната шахматна федерация, е повод да си припомним как тази игра на война често е служила и като многоходова комбинация в политическата игра с националистически, идеологически и доктринални измерения. Сблъсъците между Фишер, Петросян и Спаски, интригите около двубоя между Карпов и Корчной, Карпов и..

публикувано на 17.10.24 в 08:10

Кирил Дамянов: Българското приобщаващо образование не е по-различно от българското общество

"Уверявам ви, в рамките на следващите месец-два ще започнат подписки на родители срещу такива деца и задаващи се проблеми с първокласници защото, аз ви казах, това са между 3 и 11% в световен мащаб. Трудно се признава фактът, че тези деца имат обучителни затруднения защото те нямат дефицити и увреждания в обичайния вид, в който сме свикнали да..

публикувано на 16.10.24 в 15:58