Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Светът на подправките”: История на подправките

Способни да придават на храната божествен вкус, уханните подправки предизвиквали богатите още от древността да плащат за тях със злато, за да бъдат неизменна част от трапезата им. Подтиквали смели мореплаватели да търсят пряк път към Индия, един от източниците на ценните овкусители: черен пипер, индийско орехче, канела, карамфил и кардамон.
Владетелите заимствали в одеждите си ярките цветове на царствения шафран и куркумата като символ на височайш белег, които заедно с толкова други подправки овкусяват храната ни, насищат я с неустоим аромат, украсяват я, консервират я, предпазват ни от болести и подобряват настроението ни. Тичинки, семена, шушулки, листа, клонки, коренчета, изпълнени с етерични масла, витамини, минерали имат силата да насищат голяма част от сетивата ни.
Още от древността народните вярвания им придават магически свойства. И до днес някои носят скилидки чесън и коренче куркума като защита срещу злите духове. Според древното индуско учение Аюрведа, кардамонът придава на характера способност да избягва конфликтите и да прощава обидите. Чрез неговата употреба се преодоляват конфликтите в семейството и се изгражда търпимост към неприятните хора. Кардамонът премахва и натрапчивите мисли за ненужни покупки.
Тънкият аромат на подправките, изпълнен с толкова много живот, ще ни води в цикъла „Светът на подправките” всеки четвъртък на месец декември в „Радиоенциклопедия”.
Първото предаване е посветено на историята на подправките и географските открития, свързани с търсенето им; видове подправки; класификация на подправките.
Участват: Десислава Иванова от БАН, Румен Тодоров, учен в областта на месопреработването, и Виктор Кънчев, готвач.
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05