Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия: „Пчеларството и пчелните продукти”: Восък, маточно, пчелно млечице и мед

Снимка: БГНЕС

Цера Загоре бил наричан в древността восъкът, добиван в областа, която се намира на север от Странджа и Сакар планина и стига до Средна гора. На изток опира до Черно море, а на запад - до Чирпанските възвишения. Висококачествен пчелен продукт, еталон за търговия, който носел едни от най-големите печалби. Именно восъкът станал причина за бързото развитие на пчеларството в България от времето на княз Борис Първи. С приемането на християнството, владетелят наредил да започне изграждането на черкви и манастири, за които били необходими свещи. Тогава направата им била възможна единствено от пчелен восък. Така пчеларството се разпространило навсякъде в България и процъфтявало благодарение на подходящите природни условия, на обилната и разнообразна медоносна паша.
Восъкът, маточното, пчелното млечице и медът са продуктите, с които ви запознахме в поредната среща от цикъла „Пчеларството и пчелните продукти”. Всеки един от тези неповторими продукти има своите известни, ценни качества за хората и много, много повече неразгадани свойства, които учените продължават да изследват.
За установеното от тях разказват доцент Боян Първулов, пчеларите Младен Котларски и Симеон Тодоров и директорът на Националния земеделски музей Здравка Михайлова.

21 август

По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15