Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия: „Пчеларството и пчелните продукти”: Восък, маточно, пчелно млечице и мед

Снимка: БГНЕС

Цера Загоре бил наричан в древността восъкът, добиван в областа, която се намира на север от Странджа и Сакар планина и стига до Средна гора. На изток опира до Черно море, а на запад - до Чирпанските възвишения. Висококачествен пчелен продукт, еталон за търговия, който носел едни от най-големите печалби. Именно восъкът станал причина за бързото развитие на пчеларството в България от времето на княз Борис Първи. С приемането на християнството, владетелят наредил да започне изграждането на черкви и манастири, за които били необходими свещи. Тогава направата им била възможна единствено от пчелен восък. Така пчеларството се разпространило навсякъде в България и процъфтявало благодарение на подходящите природни условия, на обилната и разнообразна медоносна паша.
Восъкът, маточното, пчелното млечице и медът са продуктите, с които ви запознахме в поредната среща от цикъла „Пчеларството и пчелните продукти”. Всеки един от тези неповторими продукти има своите известни, ценни качества за хората и много, много повече неразгадани свойства, които учените продължават да изследват.
За установеното от тях разказват доцент Боян Първулов, пчеларите Младен Котларски и Симеон Тодоров и директорът на Националния земеделски музей Здравка Михайлова.

21 август

По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05

Крикор Асланян: Поднасянето на чай в Мароко е ритуал

"Оказа се, че имам феноменална памет. Няма една дума, която да е преписана отнякъде. Всичко, което споделям, е по памет. Събития, имена, дори дати, помня", казва гостът в "Покана за пътуване" Крикор Асланян. Подчертавам го, защото авторът на книгата "Един софийски малчуган разказва" е на 87, а продължава не само да пише, ами и да мечтае за още..

публикувано на 07.09.24 в 09:35