В най-древния паметник на индийската медицина „Книга за живота” и в законите на Ману е посочено, че човешкият живот може да се продължи до 500 и повече години с помощта на еликсири и диети, основна съставка в които е медът. Той е преди всичко общоукрепващо средство, затова от хилядолетия е препоръчван на деца и възрастни. Освен ценна храна, той може да бъде и мощно естествено лекарствено средство, заедно с останалите пчелни продукти - прополис, пчелен прашец, пчелно млечице и пчелна отрова. Малко са противопоказанията за прилагане на пчелните продукти като лекарства. Болести на храносмилателната, дихателната, отделителната, нервната, опорно-двигателната система; гнойни рани и кожни заболявания могат да бъдат успешно лекувани с тях. В Месопотамия, Северна Америка, Египет и Китай пчелните продукти са използвани още от древността с лечебни цели. Най-висока степен на развитие древната медицина достига в Гърция и Рим. Медицинската терминология от лечебните школи в древна Гърция се използва и сега. Школата на остров Кос се слави с Хипократ, който обръща внимание в съчиненията си върху тонизиращия ефект на меда при много болести. Аристотел, наричан с основание „слънце на древното пчеларство”, вярва, че медът притежава особени свойства, които влияят изключително благоприятно на човешкия организъм.
Науката за лечение с пчелни продукти - апитерапията - препоръчва преди всичко редовната им употреба, а при необходимост от лекарска намеса се справя доста успешно и с упорити болести.
Слушайте в последното издание от поредицата разказите на доктор Евгени Петков за апитерапията, на Стоянка Петкова - за стари български рецепти, които лекуват и разкрасяват, благодарение на мазила от прополис, восък и билки.
28 август
Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg