Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да се съгласим с новите общи условия на столичната топлофикация

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Ще ни спират топлата вода и парното при повече от две неплатени сметки. Това е записано в новите общи условия, по които „Топлофикация – София” ще работи с клиентите си. Документът беше одобрен от енергийния регулатор и публикуван на страницата му.

Почти половината от домакинствата в столицата имат повече от две забавени плащания за парно и топла вода. Всички те могат да останат не само на студено, но и без топла вода. Ако два месеца поред не сме плащали сметката си, „Топлофикация” ще ни изпрати 15-дневно уведомление, за да ни подкани да платим. Ако не успеем, ще ни спрат парното. А когато покрием задълженията си, ще трябва да платим, за да ни го пуснат отново.

И експерти в енергийното законодателство, и топлоинженери обаче са скептични, че мярката въобще ще може да се приложи. Спирането на тока отнема няколко минути, а за парното ще трябват няколко дни. Кой ще плати и как ще се изчисли източването на цялата инсталация на блока и може ли да става често, заради поредния некоректен платец, също не е ясно.

Процедурата по пускането е също толкова сложна.

И още - без значение, че ни спират парното, пак ще ни се трупат левове от сградната инсталация.

Според енергийни експерти правилата са недомислени и няма да имат ефект.
 
В правилата пише още, че клиентът  е длъжен да пусне служителите на „Топлофикация”, за да му спрат парното. Въпросът е какво ще стане, ако откаже?

Междувременно ако забавим плащания, скоро ще плащаме лихва не върху прогнозните си сметки, а върху изравнителната, която получаваме през лятото. Именно в нея е отчетена реалната консумация през отоплителния сезон. Всичко това, ако избегнем спирането на парното.

Темата коментираме и търсим съвети от потребителска гледна точка с експерта на федерацията на потребителите в България Константин Павлов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35