Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма дете, което да не е подходящо за осиновяване

Над 2 млн. души в България са засегнати от въпроса за осиновяването - тема, за която дълги години се говореше полугласно. Осиновяваше се тайно, често с подкупи. Децата с неподходящ произход или здравословни проблеми оставаха в домовете, а хората, които осъществяваха мечтата си да станат родители и даряваха семейство на изоставените мъници не искаха никой да знае за това, дори и децата им. Стереотипи, които се рушат трудно. Предразсъдъци, които са нелогични и противоречащи на емоцията, гордостта и публично споделената радост от това щастливо житейско събитие. Малко известен факт е, че до 9 септември 1945 г. в знак на признание осиновяванията са били обявявани официално в Държавен вестник.
Преди броени дни Българската асоциация „Осиновени и осиновители” и Националната мрежа за децата проведоха първия у нас Информационен ден за осиновяването в 15 града от страната. Подкрепиха ги всички неправителствени организации, които работят в областта. „Няма дете, което да не е подходящо за осиновяване. Има деца, които не са готови за среща с осиновители и осиновители, които не са наясно с желанието си за дете”, казват инициаторите на кампанията, чиято цел е да окуражи семействата към тази стъпка и да им каже къде могат да потърсят подкрепа. Лесно ли е да осиновим дете в България и как да получим помощ преди и след това? - разговор с Теодора Танева, председател на Фондация за осиновени и осиновители „Палечка”.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08