Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма дете, което да не е подходящо за осиновяване

Над 2 млн. души в България са засегнати от въпроса за осиновяването - тема, за която дълги години се говореше полугласно. Осиновяваше се тайно, често с подкупи. Децата с неподходящ произход или здравословни проблеми оставаха в домовете, а хората, които осъществяваха мечтата си да станат родители и даряваха семейство на изоставените мъници не искаха никой да знае за това, дори и децата им. Стереотипи, които се рушат трудно. Предразсъдъци, които са нелогични и противоречащи на емоцията, гордостта и публично споделената радост от това щастливо житейско събитие. Малко известен факт е, че до 9 септември 1945 г. в знак на признание осиновяванията са били обявявани официално в Държавен вестник.
Преди броени дни Българската асоциация „Осиновени и осиновители” и Националната мрежа за децата проведоха първия у нас Информационен ден за осиновяването в 15 града от страната. Подкрепиха ги всички неправителствени организации, които работят в областта. „Няма дете, което да не е подходящо за осиновяване. Има деца, които не са готови за среща с осиновители и осиновители, които не са наясно с желанието си за дете”, казват инициаторите на кампанията, чиято цел е да окуражи семействата към тази стъпка и да им каже къде могат да потърсят подкрепа. Лесно ли е да осиновим дете в България и как да получим помощ преди и след това? - разговор с Теодора Танева, председател на Фондация за осиновени и осиновители „Палечка”.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25