Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бежанската вълна към България набира скорост

Бежанският център в Харманли

Актуалната информация за бежанците на територията на РПЦ – Харманли с дата 9 октомври 2014 година е следната: 1302 души, от които 1195 са от Сирия, 15 от Палестина, 44 от Ирак, 21 от Афганистан, 3 от Иран и 1 от Мароко. На този фон служителите в РПЦ – Харманли са 57 души.
Всеки ден в бежанския лагер постъпват най-малко по 80 нови бежанци. Картината в лагера постепенно се подобрява и това разбираме от директора на РПЦ – Харманли, Марко Петров. Неговият разказ е и за това, как протича ежедневието на бежанците, а и това на служителите. Добринка Тодорова, началник отдел „Производство и настаняване“ разказва не само за работата, но и за личните истории на тези хора, за културните мероприятия, които се организират, а също така и за това кое я е накарало да започне работа в бежанския лагер в Харманли.
Ще успеем ли по по-човешки и непредубеден начин да погледнем на бежанците, ще успеят ли те да се адаптират оттук нататък, къде е пресечната точка и къде ще му излезе краят?! Отговорите на тези и други въпроси ще откриете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Спортувам, за да живея"

Инициативата "Спортувам, за да живея" събра в Европейския ден на донорството почитатели на спорта сред хора на диализа, трансплантирани пациенти, както и всички, които искат да поддържат добра физическа форма. Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония получи подкрепа за събитието в лицето на програмата "София спортува" и..

публикувано на 07.10.24 в 15:06

Оръжието

Темата за оръжието е занимавала човешките умове, откакто на света има човеци. Вероятно преди това, а може би и след човеците ще е занимателна. Говорим за стрели и копия, за картечници и танкове, но и за дронове, за пейджъри, за изкуствен разум, за перспективата прахосмукачките да си застрелват собствениците някога. Какво мотивира хората да..

публикувано на 07.10.24 в 11:25
Бисерка Григорова и Антон Митов

Антон Митов представя: Бисерка Григорова – Ливан е много особена държава

През 1974 г. Бисерка Григорова започва работа в Международна редакция на Програма "Хоризонт" на БНР. От 1980 до 1997 г. е кореспондент на БНР и на Комитета за телевизия и радио (КТР) в Бейрут – за Ливан и за района на Близкия изток. След това до 2012 г. е кореспондент на БНР на свободна практика. Продължава да отразява събитията в целия регион на..

публикувано на 07.10.24 в 10:45

Какво да правим с паметта и с историята

Международна научна конференция в памет на проф. Ивайло Дичев на тема "Поп култура, поп политика: дигиталният обрат" се проведе на 4 и 5 октомври. Тя бе организирана от ФЖМК, катедра "Културология" и Мрежата за културни изследвания. В " Мрежата " на програма " Христо Ботев " за нейното значение говорим с доц. Жана Попова и доц. дн Вяра..

публикувано на 07.10.24 в 10:15

Фестивалът на хора с увреждания "Светът е за всички" се провежда за 16-и път в Русе

Днес (7 октомври) в град Русе ще се проведе ежегодният Фестивал на хора с увреждания "Светът е за всички" , организиран от сдружение "Смело сърце". За участниците и програмата в "Нашият ден" разказва Пенка Попова – координатор на събитието. Попова споделя: "Целта на фестивала е да насърчи разбирането и уважението между различните групи хора..

публикувано на 07.10.24 в 10:05