Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят на един млад режисьор към Христо Ботев

БНР Новини
По време на снимките на филма „Ботев – от Голгота към свобода”
Снимка: Люба Филипова

В навечерието на Деня на народните будители ви срещаме с Искрен Красимиров – 24-годишен режисьор.
Искрен засне миналата година художествено документалния филм „Ботев – от Голгота към свобода”, който е показван по БНТ Свят и вече направи едно национално турне из страната, като беше показан на учениците в 35 училища, които носят името на Христо Ботев. Искрен заминава за Испания, където на 1-ви ноември предстои филмът да бъде Искрен Красимировпредставен на българската общност в Мадрид, а на 2-ри ноември – пред българска публика във Валенсия. Във филма участват деветокласници и десетокласници от врачанското училище „Христо Ботев”, както и членове на патриотичното сдружение „Единение” (доброволна гражданска, неполитическа организация), които изпълняват ролите на ботевите четници. Група учениците тръгват по стъпките на Ботевата чета, за да си отговорят на въпроса можело ли е да бъде спасен Ботев, извървяват обаче пътя наобратно – от лобното му място на Балкана до брега на Дунав и кораба „Радецки”. В ролята на Христо Ботев успешно влиза учителят по физическо възпитание Филип Филипов, който макар и доста по-възрастен успява да пресъздаде Христо Ботев по изключителен автентичен начин.

Телевизионен филм за Христо Ботев не се е появявал от 1969 г. след филма „Свобода или смърт” на Никола Корабов, затова би следвало да има интерес към „Ботев – от Голгота към свобода” на Искрен Красимиров, но за съжаление освен от страна на училищата, носещи името на революционера, друг интерес към филма засега няма. Хубавото е, че освен в Испания, предстои да бъде показан и на наши сънародници в САЩ и в Швейцария.

Искрен Красимиров нашумя преди две години с „Другото полувреме” – единствения български филм, посветен на верни фенове – в случая това са феновете на ПФК „Ботев” – Враца. Оттогава филмът получи няколко награди на международни фестивали, беше показван в САЩ и в Холандия. По-късно Искрен засне документалния филм „Хляб от Бога, богове от глина”, посветен на големите археологически открития в района на Враца.
В момента Искрен работи по нов мащабен проект – художествено документален филм за Софроний Врачански с работно заглавие „Грешникът – светец” с консултанти проф. Андрей Пантев и проф. Пламен Митев.

28 октомври, от 23 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53

"Преди да забравя" предизвиква емоционалния свят на зрителя

Новият български филм "Преди да забравя" е пример за интерпретация на реалността чрез изразните средства на седмото изкуство. Той беше един от филмите в конкурсната програма на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза", вдъхновен от действителни събития. В него възрастният Стоян е с напредваща деменция и дъщеря му Илиана решава да..

публикувано на 03.10.24 в 09:15
 Проф. Светлозар Игов

Една година без проф. Светлозар Игов

Отбелязваме една тъжна година от смъртта на проф. Светлозар Игов, писател, поет, преводач, литературен критик и преподавател. Част от големия принос на проф. Игов към българския културен живот е създаването на наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана на едни от най-значимите поети и писатели у нас. На 30 септември се проведе литературното четене в..

публикувано на 03.10.24 в 08:55

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55