Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противоречи ли Проектозаконът за адвокатурата на Конституцията на България и ГПК

БНР Новини
Анелия Торошанова разговаря с нотариус Камен Каменов и нотариус Димитър Танев (на снимката: отдясно наляво )
Снимка: Емил Николов

В проекта на ЗИД на Закона за адвокатурата с едно единствено изречение е предвидена възможността за удостоверяване на частни документи, които не подлежат на вписване от адвокат, след съответна регистрация. Вярно е, че едни законодателни промени не трябва да са прекалено сложни, но опростяването им има някаква предопределена граница - Прави нещата толкова просто, колкото е възможно, но не по-просто - Алберт Айнщайн.
В мотивите на проекта се твърди, че той развива вижданията за българската адвокатура от първия Закон за адвокатите (отм.) от 1888 г., че е съобразен с тълкувателната практика на ВКС (Върховен касационен съд). Целта на тези промени е ясна - предоставяне на нотариална компетентност на желаещите колеги адвокати - това казаха днес в предаването „Законът и Темида” гостите в студиото Димитър Танев и Камен Каменов - експерти по нотариално право.
По думите на нотариус Каменов и нотариус Танев възможността лице, което е вписано като адвокат да удостоверява, противоречи на Конституцията на Република България и това следва да се заяви ясно и категорично.
Предложеният проект противоречи на ГПК (Гражданско-процесуален кодек), законът в който е уредено нотариалното производство или както телеграмно е описано в проекта „удостоверяване на частни документи и договори”. За това удостоверяване би трябвало да се създаде някакво отделно производство, само за адвокатурата или сега действащото производство в ГПК да се закрие, тъй като то е предвидено само за лица, упражняващи публична власт - съдии, прокурори, нотариуси, частни съдебни изпълнители - допълниха експретите по нотариално право в предаването „Законът и Темида”.
Всеки закон, според позабравения Закон за нормативните актове, трябва да съответства на другите закони и на Конституцията. Законопроектът всъщност е еманация на една модерна тенденция, в проектите за нормативни актове да се прескача детайлния правен анализ, да не се търси мястото на правната промяна в комплекса от правни норми, какъвто представлява законодателството на една страна. Публична тайна е и факт, който отдавна е известен на правоприлагащите юристи, че на правото се гледа не като на наука, система от теоретични конструкции, а като на един еклектичен сбор от заповеди от типа на „това може”, „това не може”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13