Тереза Берганца е родена на 16 март 1935 година. По повод 80-годишнината й във Франция се появи неголяма книга - разговори с певицата със заглавие "Гранд дама на пеенето". Разказът й за живота и срещите й е емоционален и изпълнен с много хумор.
Започва със спомени от детството - щастливо, въпреки че е по време и след Гражданската война. Доста страници посвещава на баща си - човек с голяма култура, който й вдъхнал и любовта към музиката. С много вълнение тя си спомня за времето, в което е лежал в затвора заради републиканските си възгледи. Дълбок спомен са оставили у нея първите й публични изяви, партньорите й. Като например забележителния, но рано отишъл си от този свят диригент Атаулфо Арджента Ясно помни, разбира се и дебюта си като Дорабела в "Така правят всички жени" на фестивала в Екс ан Прованс. А цяла глава в тази книга е посветена на Мария Калас, редом с която Берганца е пяла в "Медея" на Керубини, в Далас. Голямо място е отделено и на диригентите, с които е работила - дългогодишното съучастничество с Абадо, аристократичните отношения с Джулини, контакта с Караян - двамата взаимно се възхищавали един на друг. Той я определил като най-добрата Кармен в наше време. Или късната среща с ветерана Ото Клемперер, който буквално се влюбил в своя Керубино при записа на "Сватбата на Фигаро".
Но за Тереза Берганца съвременните режисьори /или поне голяма част от тях/ са черните овци в оперно изкуство днес. Затова и певицата е слезла по-рано от оперната сцената, предпочитайки да изнася концерти, вместо да участва в нелепи постановки.
Берганца обаче е много пестелива на думи, стигне ли се до личния й живот - бил е доста комплициран, но тя предпочита да не говори за това, както и за първия си брак с пианиста Феликс Лавиля.
Един от критиците-рецензенти завършва отзива си за тази книга на Берганца много симпатично: „Благодарим ви, госпожо, за тези разговори, които са на високо артистично, духовно и морално ниво. Изчитайтки тези не толкова многобройни страници, ние още повече ви се възхищаваме и обикваме“.
Съботната оперна вечер на програма "Христо Ботев" на 22 март включва фрагменти от операта "Дон Кихот" на Масне, с Борис Христов в ролята на Дон Кихот, запис от 1958 година, откъси от "Пепеляшка" на Росини, "Кармен" от Бизе, "Кратък живот" от Мануел Да Файя, както и документален запис от гостуването на певицата в България през 2002 година.
Съдържание на операта "Кармен" от Жорж Бизе
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи концерти с авторски творби на Христо Йоцов, на границата между класиката и джаз музиката. Ще прозвучат три изключително любопитни и красиви произведения, две от които са премиери. Концертът е под..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е като Олимпиадата за света на спорта. Няма по-голям и по-престижен форум за среща на изгряващите оперни таланти от цялата планета и най-утвърдените мениджъри, директори на оперни театри,..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел. Вие сте не..
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg