Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време за компостиране

Снимка: compostingqueen.com
Ако все още има човек, който не знае какво е компостиране, да обясним простичко – това е процесът на разграждане на отпадъците в природата. Разбира се, за целта са необходими 2 важни услови: отпадъците да са биоразградими и да имат достъп до кислород и влага.
Природата произвежда сама компост за себе си, защото всеки органичен материал, който падне на земята се превръща в хумус.
Не само можем да помогнем на природата, длъжни сме да го направим. Да й върнем онова, което й принадлежи. А тя знае как да ни се отблагодари.
Лесно, на пръв поглед. А защо не го правим? Защо продължаваме да изхвърляме обелките от плодове и зеленчуци заедно с остатъците от месо, дори пластмаса и стъкло? Едното ще се превърне в ценен тор за цветята в градината ни, а другото са пари. Кратко сравнение: в Австрия компостират 35% от отпадъците си, а ние – 2%. Някак срамно...
Как да си направим сами компост можете да видите в мрежата. А Столична община дори в момента раздава безплатни компостери за междублоково пространство – питайте във вашата община. А какво може и какво не трябва да има в компостера, накратко:
• Можем Да поставяме окосена трева, листа, отпадъци от растения, обелки от плодове и зеленчуци, дървени стърготини, черупки от яйца, оборска тор, дори утайка от кафе и използавaни пликчета от чая.
• НЕ трябва да смесваме остатъци от месо, риба, кости, пепел от въглища и цигари, кучешки и котешки изпражнения.
От разговора с инж. Анна Пеева ще научите интересни подробности.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01