Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 години Торлашки фолклорен събор в Чупрене

2
Снимка: Радио ВИДИН Архив

В днешната среща на територията на "Памет нашенска" Сашка Георгиева, секретар на читалище "Христо Ботев 1897 г." в с. Чупрене разказва историята на Торлашкия фолклорен събор "Када кум прасе и ти вречу", който тази година чества 10-годишен юбилей. В началото в читалището използват възможността да направят проект към Министерството на културата, който обаче не е одобрен.

Имаше един Славчо Стаменов, който отговаряше за читалищата в региона. Той беше запознат с нашия проект и ни посъветва, независимо че проектът ни не е спечелен, да го направим с наши средства. Ние така и направихме с наши средства и с помощта на Общината го направихме.

На първия събор участват състави само от община Чупрене. 7-8 групи с около 150 участници. Първите две години съборът се провежда в читалището.

Сашка Георгиева, Снимка: Иванка ПетроваНа 9-ия фестивал вече имаме 180 състава с около 2000 участници. Хората сами ни търсят, ние не ги търсим. Искат да взимат участие... Вече го провеждаме на площада, където се готвят традиционни ястия и има увеселителни игри и търговска част  с гордост продължава да разказва Сашка Георгиева.

Съборът в с. Чупрене вече е включен в националния календар на Министерството на културата.

Той е един от големите фолклорни фестивали в България и е с международно значение  завършва Сашка Георгиева. 

Съборът тази година ще се проведе на 12-и, 13-и и 14-и юни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12

Победителите в детския литературен конкурс "Искри" – директно от БНР

Целта на конкурса е насърчаване на децата за творческа и индивидуална изява. Да открива, популяризира и подпомага развитието на талантливите деца! Победителите в конкурса на 41-вия Национален конкурс за детско литературно творчество "Искри" 2024 г. – бяха избрани от жури в състав: Оля Стоянова, Митко Новков, Цвета Брестничка, Виктор Чулев и..

публикувано на 23.06.24 в 09:30