Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново пирати в олтара

БНР Новини
Остров Света Анастасия
Снимка: БГНЕС
Бургаската община обяви, че възнамерява през юли и август да превърне остров Света Анастасия в парти зона. Веднъж седмично от осем вечерта до полунощ музиканти от различни стилове щели да веселят публиката, но е тайна кои ще бъдат наети. Тъй била рекла временно изпълняващата длъжността директор на общинското предприятие „Туризъм“. За вас не знам, но аз направо се просълзих от възхищение пред мъдростта на бургаските общинари.
Манастирът „Света Анастасия Лечителка” е единствената островна обител в България, част от която е запазена до наши дни. Най-ранните данни за съществуването й са от XV век, иконостасът в църквата е от края на XVIII – началото на XIX век. През 1923-25-а година манастирът е преправен на затвор, после в част от него е подреден музей. От година островът е атракция, която би трябвало да привлича туристи и да носи пари съгласно някаква програма. Сега старинния манастир го гласят да бъде терен за песни и танци до първи петли за радост на западните безработни пияндета.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45