Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карък и международното положение

Напоследък човек да пътува из родината стана почти толкова интересно, колкото и в чужбина – виждате непознати места, в които сте били около 35 пъти, дивите се на всевъзможни чудеса, учите се от нашенската изобретателност.
Та и аз така – за няма и месец пообиколих България, смях се и си записвах разни неща. В едно меню край морето, например, чорбаджийската салата беше преведена на руски като „Салат помешчика”. Друго заведение край Дунава канеше гостите да си похапнат „Пил. по манастир.” или „Гювеч със свин.”
Българинът можеше да се досети за какво става дума, но чуждоземецът? На улицата сергия продава „Вкусный, сладкий кукурузы”, туристическа агенция предлага на руснаците да ги разходи до „Семи рилскими озеров”. И за капак – магазинче, в което се продаваха дамски чанти, носеше гръмкото заглавие „Гладиатор”. А в хотела за малко да стане грешка – отидох да изпия едно кафе, оставих ключа на рецепцията, а като се върнах, стаята беше изчистена и част от багажа ми го нямаше. Чистачката изпълнила нареждането, но прибрала нещата ми. Съвестна беше жената, благодаря й!
И... дотук беше смешното.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45