Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Като два стръка иглика...

БНР Новини
Снимка: Институт за пазарна икономика
Икономисти ни осведомиха, че през тази година Денят на освобождението от правителството щял да бъде на 6 май, така че на  Гергьовден ще посрещаме два празника наведнъж. Ако случайно не знаете – това е условният ден, когато гражданите са изработили данъците и таксите, които дължат на държавата, и оттам нататък каквото изкарат, си е тяхно.
Една справка показва, че през 2011-а сме се издължили на бирниците на 109-ия ден и оттогава освобождението все повече се отдалечава. Значи колкото и да ни убеждават, че благоденстваме, различните налози ни струват все повече труд.
Гергьовден този път 126-ият ден на годината. От тези повече от четири месеца 35 дни ще работим за ДДС, 19 за акцизите, 21 за социално и 9 за здравно осигуряване, 12 за подоходни данъци, 8 за държавни и общински такси. Иначе казано, волю-неволю оставяме в хазната повече от една трета от изкараното с честен труд. А това ни дава право и да се интересуваме как се харчи тази една трета от нашите пари.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45