Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е драматично, трагично е!

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Отново ни налегна болно време. Грипна епидемия бе обявена в Стара Загора и областта, последва я Пловдив, очаква се това да направят и в Пазарджик, Видин, Габрово, Сливен, Ямбол... На много места пуснаха децата във ваканция, на други болниците са препълнени и се задъхват.
Типична за сезона епидемия, няма нищо драматично, опита се да успокои народа министър Москов в типичния си бодряшки стил. А в същото време заместниците му обясняваха как тъй наречената Здравна карта на България щяла да влезе в действие съвсем скоро и щяла да оправи цялата система. Така например леглата за активно лечение у нас се оказали близо два пъти повече, отколкото бил европейският стандарт, та щели да бъдат реформирани.
Това можеше да ни звучи дори смешно, ако не научавахме и други примери от страната. Във видинската болница „Света Петка” има 30 легла, а в момента лекуват 50 деца. В ломската „Свети Николай Чудотворец” имат 65 легла и 70 болни. Засега. Откъде намират още легла, къде ги слагат, как поддържат елементарни условия за лечение – само те си знаят. Не достига място, няма лекари, никой не знае дали ще им платят, но се радват, че все още имат поне клиниката. Защото на много места вече и това си нямат и трябва да се лекуват или у дома с подръчни средства, или на 50-60 километра, ако изобщо успеят да се доберат дотам. Но и в това, както ни убеждава министърът, няма нищо драматично.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45