Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОПРЧР, БАФТА и др. под.

Един милион българи участвали в ОПРЧР – такова заглавие видях в мрежата и се почувствах като в детството си, когато не мигнах, докато не разбера какво се случва накрая с Робинзон Крузо. Зачетох се и научих още, че ОПРЧР променя съдби и има човешко лице, че е достигнала близо 100 процента усвояване и е съобразена с нуждите на бенефициентите. Драго ми стана, че си имаме ОПРЧР, а почти тържествувах, когато по някое време най-после се изясни, че това всъщност било Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Сериозно се бях притеснил, че съм увреден, че чета, но не вразумявам, когато доброто най-после победи!
Така някак по-спокойно преминах към заглавията „Скандал заради шега на водещия на БАФТА”, „КРИБ декларира подкрепа за кабинета”, „КЕВР: НЕК пести 170 млн. лева годишно”. Осведомих се подробно за делата на ЕС, ЕК и Парламентарната асамблея на ПАСЕ (да не се бърка с ЕП!). Научих, че Здравната комисия към НС внася в пленарна зала нещо си, а БНР ще прави друго, към което БНТ няма отношение, докато СЕМ не възразява. А в прогнозата за времето ми казаха, че температурата на въздуха била доста над предишния екстремум.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45