Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театрална реформа в действие – пореден епизод

Едва ли сме си представяли, че тези три думи „Театър, любов моя“ ще носят заряда на носталгията по отминалото време. Едва ли сме си представяли, че театър може и да няма… Едва ли сме си представяли, че театралната реформа в България ще разбуни до такава степен духовете, че да забрави смисъла на това изкуство.

Едва ли сме си представяли, че ще трябва отново да си обясняваме какво означават тези две думи – театър и духовност. Някой ще каже, че годините на прехода ни доведоха до тук, а други ще възкликнат, че сами сме си виновни за това, което се случва, че трябва да променим мисленето си, да се научим да оцеляваме и да живеем в заобикалящата ни среда, да се научим да бъдем модерни, креативни и независими.
Но ето какво се получава, когато си зависим от Държавата, когато си зависим от мнението и реформите на псевдоексперти, на директори, синдикални организации и т.н.
Това да не е един добре подготвен сценарий? И важният въпрос е КОЙ седи зад него…
И друго се питам – коя от тези три думи „Театър, любов моя!“ ще бъде заличена първа…
По пътя на театралната реформа тръгваме в следващите минути в разговор с Красимир Ангелов, председател на постоянната комисия по култура във Враца, Калин Каменов, кмет на община Враца, Анастас Попдимитров, директор на Драматично-кукления театър във Враца и председател на БАРОК, актьорите от Врачанския театър, депутатът от ВМРО Красимир Богданов.
Динамичните събития не спират дотук. След поисканата оставка на Христо Мутафчиев от страна на част от колектива на Народния театър „Иван Вазов“ достигна новината, че „Съюзът на артистите и БАРОК подписаха споразумение за увеличение на заплатите за работещите в театрите“. Това се случи във вчерашния ден, когато председателят на Съюза на артистите в България (САБ) посети Драматично-кукления театър във Враца. Целенасочено ли беше избран моментът за подписване на това споразумение. Отговорът е на председателя на БАРОК Анастас Попдимитров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Спортувам, за да живея"

Инициативата "Спортувам, за да живея" събра в Европейския ден на донорството почитатели на спорта сред хора на диализа, трансплантирани пациенти, както и всички, които искат да поддържат добра физическа форма. Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония получи подкрепа за събитието в лицето на програмата "София спортува" и..

публикувано на 07.10.24 в 15:06

Оръжието

Темата за оръжието е занимавала човешките умове, откакто на света има човеци. Вероятно преди това, а може би и след човеците ще е занимателна. Говорим за стрели и копия, за картечници и танкове, но и за дронове, за пейджъри, за изкуствен разум, за перспективата прахосмукачките да си застрелват собствениците някога. Какво мотивира хората да..

публикувано на 07.10.24 в 11:25
Бисерка Григорова и Антон Митов

Антон Митов представя: Бисерка Григорова – Ливан е много особена държава

През 1974 г. Бисерка Григорова започва работа в Международна редакция на Програма "Хоризонт" на БНР. От 1980 до 1997 г. е кореспондент на БНР и на Комитета за телевизия и радио (КТР) в Бейрут – за Ливан и за района на Близкия изток. След това до 2012 г. е кореспондент на БНР на свободна практика. Продължава да отразява събитията в целия регион на..

публикувано на 07.10.24 в 10:45

Какво да правим с паметта и с историята

Международна научна конференция в памет на проф. Ивайло Дичев на тема "Поп култура, поп политика: дигиталният обрат" се проведе на 4 и 5 октомври. Тя бе организирана от ФЖМК, катедра "Културология" и Мрежата за културни изследвания. В " Мрежата " на програма " Христо Ботев " за нейното значение говорим с доц. Жана Попова и доц. дн Вяра..

публикувано на 07.10.24 в 10:15

Фестивалът на хора с увреждания "Светът е за всички" се провежда за 16-и път в Русе

Днес (7 октомври) в град Русе ще се проведе ежегодният Фестивал на хора с увреждания "Светът е за всички" , организиран от сдружение "Смело сърце". За участниците и програмата в "Нашият ден" разказва Пенка Попова – координатор на събитието. Попова споделя: "Целта на фестивала е да насърчи разбирането и уважението между различните групи хора..

публикувано на 07.10.24 в 10:05