Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е най-хубавият паметник на Апостола?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

На 18 юли е празникът на град Карлово. Изборът не е случаен. Това е рождената дата на Васил Левски: 18 юли 1837 година.
Десет години по-късно в Карлово се ражда Иван Грозев. Той става един от съратниците на Апостола. След Освобождението продължава да осъществява неговите идеали за изграждането на Нова България. На пръв поглед животът на Иван Грозев върви по други коловози. Учи във висше търговско училище във Виена и във военна школа в Белград. Участва в строежа на железопътните линии на барон Хирш. Построява в Карлово вълненотекстилна фабрика. По време на Руско-турската война фабриката е разрушена.
Иван Грозев не се отказва. Той носи в себе си най-доброто от духа на българския предприемач. След Освобождението продължава линията на съзидание. Става кмет на Карлово (1879 – 1883), а по-късно, и на София (1894 – 1895). Ръководи Софийската търговско-индустриална камара. Има съществен принос да бъде издигнат паметник на Апостола в София... След десетилетия името на родолюбеца Иван Грозев потъва в забрава, както и родната му къща.
Българската търговско-промишлена палата инициира кампания да бъде върнат към живот споменът за Иван Грозев и неговото дело, а домът му да бъде реставриран и превърнат в музей. Докъде стигна кампанията? Как се възпитава чувството за родолюбие сред най-младите? Ще стане дума и за други бележити българи. Как се пише романизирана биография на сложен исторически образ като Стефан Стамболов? В разговора за достойните българи, които са жалони в нашата история, участват Цветан Симеонов – председател на БТПП, Дора Чаушева – директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово, проф. Иван Стоянов – председател на Фондация „Васил Левски“, и писателят Бойко Беленски. А кой е най-хубавият паметник на Апостола? – Може би постигането на неговите идеали.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18