Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да пазим заедно горите

БНР Новини
Снимка: Светослав Цветанов

Съгласно Закона за горите всяка регионална дирекция по горите има ежегодни областни планове за превантивни мерки срещу пожарите, прегледани от комисия, която включва специалисти от Изпълнителната агенция по горите и от службите за противопожарна безопасност.

Инженер Тони Кръстев, директор на Изпълнителната агенция по горите, изтъкна, че тази година благодарение на финансовата възможност на държавните предприятия бяха закупени противопожарни автомобили за горските стопанства, за да извършват превантивен обход. Това са автомобили с висока проходимост, те са основно за първия удар срещу пожарите. Обслужват ги служители, които са добре обучени за работа в условия на пожар. Затова горските стопанства вече по-активно могат да участват при гасенето на пожарите.

Инженер Кръстев се спря и на конкретни ситуации по места, на пожари, възникнали по невнимание или, както се предполага, причинени умишлено. От началото на годината има съставени едва три акта за горски пожари. Причинителите обикновено са неизвестни. По-голямата част от пожарите започват в земеделски територии. Радостното е, че в сравнение с миналата година площта на върховите пожари е силно намалена – има опожаряване, но няма унищожена гора. Причините са много. Има техника, има обучен персонал с бърза реакция, има горски пътища, които улесняват достъпа до засегнатите участъци. От 2011 година, от влизането на новия Закон за горите и създаването на фонд „Инвестиции“, за горски пътища са осигурени толкова средства, колкото са били отделяни през предходните двайсет години общо – подчерта директорът на Изпълнителната агенция по горите инженер Тони Кръстев. Това е много голям ресурс, осигурен от държавните горски предприятия. Изграждането на 1 километър стабилизиран горски път със съответните съоръжения струва близо един милион лева. Не бива да се забравят и разходите за персонала – хората, които са на 24-часово дежурство в битка с огнената стихия. Поддържането на висока степен на готовност за гасене на възникнали пожари е много скъпа дейност. Затова инженер Кръстев призова отново да бъдем внимателни при боравенето с огън и при опасност да търсим телефон 112.

Другият въпрос, на който се спря предаването „Изгрев“, е превозването на дървесината с електронни билети. От първи юли тази година влезе в сила изискването за превозване на дървесина само с електронни билети. „Изпълнителната агенция по горите два месеца преди това провеждаше обучение за новата система – отбеляза директорът, инженер Кръстев. В началото имаше притеснения за въвеждането на билетите от частнопрактикуващите лесовъди, но те много бързо се ориентираха в новата обстановка. От началото досега те са издали около 25 000 превозни билета. Не се наблюдават някакви проблеми. Но трябва да се знае, че електронните превозни билети са част от една обща система за контрол върху дейността в горите. Първо бяха позволителните за сеч. На електронната страница на Изпълнителната агенция по горите всеки гражданин може да провери в даден район или землище какви позволителни са издадени, на кого и за кой имот. С електронните превозни билети ние създадохме още една възможност за контрол – по номера на автомобила, натоварен с дървесина, гражданите могат да направят проверка дали превозът е редовен – казва инженер Тони Кръстев. Най-голямата болка за служителите в горите е, че значителна част от нарушителите не получават съответните наказания. Материалното им състояние не позволява да бъдат глобени, те извършват маломерни кражби, но многократно, през цялото денонощие, като по този начин причиняват огромни щети. В заключение инженер Тони Кръстев подчерта, че контролният орган в горите винаги разчита на помощта на гражданите и ги приканва при нередности да се обаждат на горския телефон 112. А Изпълнителната агенция по горите ще се стреми да намалява нарушенията в горите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41
Снимката е илюстративна.

Летни опасности за домашните любимци и как да ги предотвратим

По време на горещите летни дни е важно да се полагат специални грижи за домашните любимци, за да се гарантира тяхното здраве и комфорт. Според д-р Надежда Мечева, ръководител на клиниката за бездомни животни към фондация "Четири лапи“, големите горещини могат да бъдат особено опасни за животните. Тя подчертава, че трябва да сме внимателни с..

обновено на 06.08.24 в 09:29

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40