Научни изследвания доказват, че този модел води до по-малко травматизъм и смърт при майки и бебета. В България бебетата, които загиват около раждането и до месец след него, са два пъти повече на брой родени деца, от средното за Европейския съюз, и вие трябва да потърсите причините за това, коментира Марви Олинен, президент на Европейската акушерска асоциация и професор в Кралския колеж по акушерство във Великобритания:
Няма смисъл от данните и статистиката, ако няма анализ, защо цифрите са толкова високи, защото не е само един фактор, трябва да се проследи , дали има разлики в процентите, съответно в качеството на грижа в различните региони, има ли значение от какъв специалист се оказва тази грижа, или факторите са външни - например, имате висок процент преждевременни раждания. Една от причините за преждевременно раждане е тютюнопушенето, а тук има много млади момичета и жени, които пушат. Причината за това също може да бъде, че бъдещата майка е под стрес или, че се храни неправилно. Така че - цифрите не са всичко. По-важно е да изследвате какво води до тях.
Марви Олинен коментира още, че акушерките в България получават много добро образование, което обаче не могат да приложат в практиката си заради устройството на здравната система:
В ЕС има много категорична директива за професионалната квалификация, която изисква акушерките да бъдат обучавани на определено ниво и когато завършат образованието си, нормално е да се заемат с ролята си. Смятам, че целта ви тук е свързана с невъзможността на акушерките да работят самостоятелно, както в системата по принцип, така и в болниците в частност. За много европейски страни това би било много странен феномен. Защо подготвяте високо образовани специалисти и не им позволявате да влязат в ролята си?
В повечето европейски държави акушерките имат право самостоятелно да наблюдават неусложнена бременост, да водят неусложнено раждане и да назначават, и изпълняват всички изследвания и дейности в този процес, обясни Марви Олинен.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg