Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Иван Мърквичка – българският чех“ – изложба в българския културен институт в Прага

БНР Новини

В галерията на Българския културен институт в Прага  е подредена представителна изложба, озаглавена „Иван Мърквичка – българският чех“. Изложбата, посветена на 160-тата годишнина от рождението на големия художник, откри лично министърът на културата Вежди Рашидов. Вчера по време на визитата си в чешката столица министър Рашидов се срещна с чешкия си колега -  Даниел Херман.




СнимкаИнициатор на проекта „Иван Мърквичка – българският чех” е Българският културен институт в Прага. Той включва представителна изложба и триезичен каталог. В галерията на института са подредени непоказвани и малко известни картини, ценни документи и фотографии на големия художник. Събитието е под патронажа на министъра на културата Вежди Рашидов и се организира от Посолството на Република България в Чехия, Българския културен институт, Софийска градска художествена галерия и Националната художествена академия в партньорство с Народната галерия в Прага, Западночешката галерия в Пилзен, Регионалния исторически музей – София и Държавна агенция „Архиви”.
С името на Иван Мърквичка се свързва както началото на академичното художествено образование в следосвобожденска България, така и огромният брой значими произведения, които художникът създава по време на своя близо 40-годишен живот в България. Той и до днес продължава да е все така известен и почитан сред широката българска общественост, но е по-малко познат в родната му Чехия. С проекта„Иван Мърквичка – българският чех”  екипът на Българския културен институт в Прага се стреми да популяризира неговото име и пред чешката аудитория, а също така да научи повече  за последните години от неговия живот.
Представянето на изложбата „Иван Мърквичка – българският чех” е съпроводено прожекция на документален очерк за Мърквичка. Автор на документалната лента е Константин Карагеоргиев.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кунцю операта – възпяване на природната мъдрост и красота

Кунцю операта е сред най-обичаните китайски традиционни опери, които продължават да вълнуват зрителите и до днес. От 2003 година древната музикална драма е включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. На нейния "език" са направени някои от най-големите китайски класически произведения. Спектаклите в този жанр..

публикувано на 18.07.24 в 16:22
 Даниела Найберг

Познават ли съвременната българска литература българите в Сиатъл

Познават ли съвременната българска литература българите в Сиатъл? Разговорът с Даниела Найберг дава отговор и той е положителен. Тя е eтнохореолог и културолог. Издала е четири стихосбирки, сред които последната е "Избрах да запиша" (2019). Нейни стихове и есета са публикувани на страниците на "Литературен вестник", "Литературен форум" и др. От..

публикувано на 18.07.24 в 15:24

XXVI Международен фолклорен фестивал "Велико Търново" се открива на 20 юли

Над 300 участници от 8 държави пристигат в старопрестолния град за 26-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново". От 20  до 27 юли домакин на събитието отново ще бъде Летният театър на града. Участват състави от Китай, Кипър, Мексико, Грузия, Уругвай, Източен Тимор, Коморски острови и България. За първи път във фестивала има..

публикувано на 18.07.24 в 14:15

Фестивалът на изкуствата "Аполония": 40-годишна история с бъдеще

Фестивалът на изкуствата "Аполония" навършва 40 години. За моментите от историята и бъдещето на фестивала – разговор в студиото на "Нашият ден" с Маргарита Димитрова , директор на фестивала, и с Панайот Денев , създател и дългогодишен ръководител на фестивалния пресцентър. За Димитрова "Аполония" е живот, в който потопиш ли се веднъж, искаш..

публикувано на 18.07.24 в 10:34
Росена Добрева

16-годишната Росена Добрева: За книгите като общуване

16-годишната Росена Добрева  от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. Наградата на Росена е придружена с предложение за месечен стаж в Българското..

публикувано на 18.07.24 в 10:00