Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на драмата между две епохи

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

Носител на тази драма, колкото историческа, толкова и лична е митрополит Йосиф Варненски. След смъртта на митрополит Симеон Варненски и Преславски, епископ Йосиф е избран на 12 декември 1937 г. и на 26 декември е канонически утвърден за варненски и преславски митрополит. Умира на 8 ноември 1988 г. Както се вижда д-р Йосиф служи на църквата по времето на два различни и антагонистични политически режима. Той определено е неординерна личност, поради което след 9 септември 1944 г. е обявен за „ретрограден” архиерей, спечелил си „вниманието” на ДС като обект за наблюдение. Защо точно този високопоставен духовник става специален обект на наблюдение и как се отразява това на битността му, ще разкажат двата известни историци - проф. Лизбет Любенова и проф. Вера Бонева.
Йосиф е водеща личност сред висшия клир, той владее почти всички европейски езици, изключително ерудиран, произхожда от възрожденски род, които след Освобождението са привърженици на земеделската партия. След като кандидатства безуспешно да оглави епархията в Ловеч и Търново, той не се отказва и успява да оглави епархията във Варна. Но следва скандал, обвинен е в „леви” убеждения. Повод за това става необнародваната от него, но извадената му от архива му чернова на брошурата „Аз съм комунист, не от вчера, а от днес”, в която развива идеята да създаде християнски братства на базата на църквата и вярата. Но това заглавие, извадено извън антикомунистическия му контекст, става повод за доноси срещу него.
Проф. Вера Бонева, Румен Леонидов и проф. Лизбет Любенова (отляво надясно). Снимка: Кирчо Стоичков
След 9-и септември 1944 г. нещата се обръщат и той е обявен за фашист. Държавна сигурност го вземе на пряк отчет, опитват да го изкушат по всички възможни линии, но отецът не се поддава на нито една от тях. Тогава му изпращат за съсед милиционер, който непрекъснато слухти и го дебне, а известен руски свещеник го докладва на руския Патриарх Алексий. С вироглавия митрополит се заема и полк. Карпов от КГБ, докладите за българския духовен водач се адресират направо до др. Йосиф Висарионович Сталин. В крайна сметка службите на комунистическата власт успяват да вербуват неговия протосингел, който започва редовно да дращи злостни доноси като изкривява всяка изречена дума през призмата на идеологическата преднамереност.
А какво е било отношението на д-р Йосиф към патриарх Максим, ще разберете ако чуете цялото предаване.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15