Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ароматни градини

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Ридван Иляз от Казанлък е един от най-търсените земеделци професионалисти в отглеждането на етерично-маслени култури у нас. Казанлъшка роза, лавандула, мента, бял равнец, римска лайка, безсмъртниче, иглика... броят на видовете, с които той се заема, а и площите им, непрекъснато се увеличават. Отглеждането им за него не е достатъчно, добиването на етерични масла е следващата стъпка в работата на неговото стопанство. Създаването на разсад също е много сериозно перо за приходи, тъй като се увеличава броят на земеделците, които искат да отглеждат етерично-маслени култури. Затова Ридван Иляз от години трупа знания за различните видове маслодайни растения и продължава да намира специалисти, да създава контакти с най-добрите фирми в света, които изкупуват ценните масла и ги преработват и влагат в парфюмерийни и козметични изделия, в лекарства и хранителни добавки с доказани качества. Колегите на Ридван Иляз у нас и в други страни го търсят денонощно за съвет, за разсад, за търговия... Възможностите на неговото семейство вече са големи, но най-хубавато е, че той не пази в тайна нищо от занаята само за себе си, разказва до най-малките подробности, обяснява, показва на всеки, който иска да работи с етерично-маслени култури.
Ридван Иляз и съпругата му Емир са от Казанлък. Техните полета с маслодайни растения и дестилерията им са в село Гъбарево, община Павел баня. Професионализмът в работата, приятелите и семейството са сред най-големите ценности за двамата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50