Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джонатан Суифт – избрана поезия

БНР Новини

30 ноември 2017 година е датата, на която се навършват 350 години от рождението на Джонатан Суифт. Чудесен повод да бъде представена на читателите в България поезията на автора, познат по целия свят предимно с „Пътешествията на Гъливер“. Преводът на стиховете в първото издание на български език с избрана поезия на Джонатан Суифт е на професор Евгения Панчева, чийто преводи на Александър Поуп са вече високо оценени от читатели и специалисти. Споменаваме Поуп неслучайно – той е съвременник на Суифт и двамата принадлежат на един литературен кръг.
Наричат Джонатан Суифт англо-ирландки писател, но по-справедливо е да бъде наречен англичанинът-ирландски патриот. Той е роден в Дъблин, в семейство, преселило се от Западна Англия. Завършва Тринити Колидж. След години получава и магистърска степен в Оксфорд. Литературната му биография започва с поезия по времето, когато е секретар на английския дипломат и есеист Уилям Темпъл и помага при подготовката на неговите мемоари. Самият Темпъл отбелязва литературната дарба на Суифт пред английския елит. Но това е само началото на ярката и бурна съдба на Суифт като писател, общественик, публицист, сатирик, памфлетист и дори свещеник в англиканската църква в Ирландия – той служи като декан-настоятел в катедралата „Свети Патрик“ в Дъблин. Джонатан Суифт е и неофициалният лидер, огласил декларация за правата на ирландския народ. Автор е на много памфлети, притчи и есета, най-известните сред които са издадени в „Приказка за бъчвата“, „Битката на книгите“, „Ирландски истории“. Често произведенията му са публикувани под различни псевдоними, какъвто е случаят и с публикуването на първата част от „Пътешествията на Гъливер“ през 1726 година.
Джонатан Суифт обаче през целия си живот не престава да пише поезия – от чиста лирика до язвителни пародии. Съумява да напише в този жанр дори собствената си епитафия. Автор е на над двеста поетични текста. Само някои от тях са подбрани, преведени и представени в двуезичното издание „Джонатан Суифт – избрана поезия“, но те илюстрират красноречиво, че създаденото от големия писател Джонатан Суифт не е загубило актуалност и въздействие за някакви си 350 години.
„Джонатан Суифт – избрана поезия“ беше представена в навечерието на 350-годишнината на Джонатан Суифт в резиденцията на Н. Пр. Майкъл Форбс – посланик на Република Ирландия в София, който още през пролетта на тази година сподели със слушателите на предаването „Артефир” в БНР идеята си поезията на Джонатан Суифт да бъде преведена на български език и публикувана в юбилейна книга.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както се отваря небе

Хераклитова река Не можеш да нагазиш на плитко във времето като в река, без то да не те повлече така, както реката на Хераклит. Застиват реките от лава, но реката на времето не спира. Сякаш от безкрая извира и към безкрая тя продължава. Плават по течението речно трупове на дървета голи, камъните на дъното се заоблят. Ах, нищо, нищо не е..

публикувано на 31.07.24 в 16:35
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: Да намерят своя глас в писането е най-трудното за младите

"Конкурсът и уъркшопът "Петя Дубарова" нямаше да ги има без помощта на Елица Дубарова, която е много активен и истински човек, – казва поетесата Кристин Димитрова – тя организира всичко, защото вярва в литературата, в смисъла и в това, че нещата не могат да останат на едно място. Второто нещо, което е важно, е Бургаската община, която гъмжи от..

публикувано на 31.07.24 в 16:01

"Сънувам на български" – животът на бесарабските българи във фотоизложба

Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.  Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота..

публикувано на 31.07.24 в 15:25

ART House – пространство за всички

ART House е новото пространство за изкуство, култура, образование, креативни идеи и личностно развитие.  Николина Харизанова разказва какво точно се случва в тази къща и на кого е подслон.  Нейните обитатели варират от всички сфери на изкуството и предлагат различни ателиета, където то върлува. ART House е пространство за всички,..

публикувано на 31.07.24 в 14:30

Sofia Summer Fest Underground – от 19 август в "Чистилището"

След края на Sofia Summer Fest 2024 в Южен парк II на 18 август любимият фестивал за култура на открито продължава с Underground Edition в “Чистилището”. Втората част от фестивала ще покаже още много концерти, театрални постановки, стендъп комедии и прожекции под открито небе, а домакин е клуб “Чистилището” на ул. "Индустриална" 7, на минути от..

публикувано на 31.07.24 в 10:40