Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо 10-годишно дете при двама живи биологични родители е настанено за отглеждане в социална институция

БНР Новини
Християн Христов, Йордан Тодоров, Анелия Торошанова и адвокат Захари Генов в студиото на програма „Христо Ботев“.
Снимка: Росица Михова

При какви случаи при двама живи биологични родители едно дете може да бъде настанено в социална институция? Защо 10-годишният син на Християн Христов от Стара Загора е настанен за отглеждане в социална институция? Един разговор за родителските конфликти и съдбата на децата след раздялата. В предаването ще чуете бащата Християн Христов, позицията на майката, според която проблемите ще се решат в съда, Йордан Тодоров, председател на Фондация за защита правата на децата и адвокат Захари Генов - експрокурор. В днешното издание на „Законът и Темида“ ще разберете и каква е позицията на Павлина Делчева, директор Дирекция „Социално подпомагане“ – Стара Загора.

Християн Христов: След полагащия му се летен престой от един месец детето не искаше да се прибере при майка си. Майката е гасила цигара в дланта му. След запой е извадила оръжието на съжителя си и заплашила детето, че той и баща му ще бъдат убити, ако каже пред някого какво се случва. 4-5 месеца синът ми ходи на психолог и психиатър, започна да спи по-добре, повиши успеха си, ходи на уроци по плуване, математика, на кръжок. В момента имам право да го виждам по половин час веднъж седмично в дома, където е настанен.
На въпрос защо детето не е останало при него, казва, че мотивът на социалните е, че бащата отчуждава детето от майката.

Павлина Делчева: На въпроса защо се стига до там, че при двама живи родители едно дете е настанено в институция, говори общо за кризата в съвременното семейство, за конфликтите между родителите и затова, че често рефлектират върху детето. В случая детето страда от родителския конфликт. Изпада в тежка криза и това налага полицейска закрила и прием в институция. В момента детето се чувства добре в институцията. Правени са опити да се открие друг член от семейната или приятелската среда, който да се грижи за детето. Роднините на бащата са силно въвлечени в конфликта между родителите.

Йордан Тодоров: Не са предприети мерки да се изследва семейният кръг. В доклада се казва, че няма къде другаде да бъде настанено детето без всъщност да има изследване на близките му. Лелята на детето – сестра на баща му, е изявила желание да се грижи за него, което е изразила устно в „Социално подпомагане“. Не ѝ е предложена бланка, за да оформи желанието си писмено, а от друга страна – не са ѝ разрешили да го изложи в свободен текст.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше свързването..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48