Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Строежите на великите моголи

| обновено на 18.05.18 в 08:50 БНР Новини
Снимка: wikimedia.org/Saumya Pareek

Акбар, потомък на едни от най-големите азиатски владетели – Чингиз Хан и Тамерлан, е родоначалник на могъщата династия на моголите. Тя успяла да обедини за няколко века в една империя Индия, Пакистан, Бангладеш и част от Афганистан.
В чест на военните си и лични победи великият владетел на моголите, Акбар, решил да построи нова столица на империята, която нарекъл Фатехпур Сикри („Градът на победата“). Моголската архитектура съчетавала строителните традиции на исляма с особеностите на местната индийска архитектура. Резултатите били впечатляващи сгради от бял мрамор и червен камък, украсени с фини орнаменти.
Градът е издигнат върху хълм. Заобиколен е от три високи крепостни стени, а четвъртата била затворена от езерото. В имперската столица се влизало през девет врати. Градът бил разделен на две части – императорски и свещен комплекс, съдържащи великолепни сгради. Най-впечатляващи сред тях са джамията Масджид и гробницата на светеца Салим Чисти, разположена във вътрешния й двор.

Най-високата сграда в императорската част е пететажният дворец „Панч Махал“. Проектиран е в персийски стил, с много колони, предназначени да създават прохлада в горещите дни. Това било любимо място за отмора и забавление на императора. Тук, в летните следобеди, той обичал да играе „пачиси“. Това е настолна игра, която е измислена в Индия преди повече от 4000 години. „Пачиси“ е прапрапрадядото на популярната у нас игра „Не се сърди човече“. Дворът пред двореца бил разчертан от червени каменни плочи като голяма дъска за игра на „пачиси“. Легенда разказва, че императорът предпочитал да играе с хора, облечени в дрехи в различни цветове, вместо с фигури.

Още за невероятните градежи на моголския владетел, както и за връзката на Вирджинските острови с историята на света Урсула, можете да научите от „История на изкуството за деца“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00