Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Гражданското образование“ и медийната грамотност влизат в училищната програма

Ще бъде ли ефективно „гражданското образование“ и медийната грамотност, когато влязат в училищното образование от 2020-2021 г.

БНР Новини
Надежда Юрукова, Ива Дойчинова и Георги Апостолов в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Нина Цанева

„Най-големият капан и най-големият фактор, който може да случи нещата в сферата на гражданското образование и медийната грамотност, това са учителите. Другият капан е цялостната промяна в посока по-голяма гражданска среда в училище“, каза Коста Костов, експерт „Съдържание на училищното и предучилищно образование“ в МОН в студиото на „Нашият ден“.

Ето какви бяха становищата и на експертите от неправителствения сектор:

„Какво министерството разбира под медийна грамотност, на която ще обучи децата между 4 и 11 клас само с 10 учебни часа“, репликира Георги Апостолов от „Център за безопасен интернет“

А Надежда Юрукова от център „Център за творческо обучение“допълни: „И децата, и учителите се нуждаят от едно и също и то е внимание и уважение. И двете страни имат нужда да бъдат чути“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роси и Филип Букови – майка и син с автограф

Майка и син се срещат в студиото на "Семейно радио" – Филип по пътя от Царево до София буквално след представление, а Роси в студиото на предаването. Връзката между двамата е достатъчно силна, за да участват в един откровен разговор за възпитанието, доброто, дисциплината, трудностите, успехите и предизвикателствата на прожекторите. "Благодаря за..

публикувано на 05.09.24 в 11:05

Учени и активисти настояват за строго защитена зона в българските черноморски води

Български учени доказаха, че Черно море се нуждае от строго защитена зона. По поръчка на "Грийнпийс" – България учени от Института по океанология "Професор Фритьоф Нансен" на БАН изготвиха доклад за ползите от една бъдеща строго защитена зона в българската акватория на Черно море. Разглеждат се принципните ползи от строго защитени зони за морската..

публикувано на 04.09.24 в 18:15

Изнемогващата природа – разказ за планината в края на летния сезон

Мащабна доброволческа акция свали тонове боклук от Рила и разкри критичното състояние на планинските води . Каква е ситуацията в планината в края на лятото – разказ в "Нашият ден" на еколога Данита Заричинова . Доброволците са намерили и изчистили от планинските площи около 3,5 тона битови отпадъци, някои от които токсични – батерии,..

публикувано на 04.09.24 в 09:40

Едно училище с мисия вече посрещна своите ученици

Уютът на есента все по-осезаемо се прокрадва, а първият учебен ден наближава. Едно необикновено училище вече посрещна своите ученици. За мисията на училище "Алгоритъм" с изучаване на руски и английски език в "Нашият ден" говори директорът Любов Берова . В училище "Алгоритъм" преподават учители и учат деца с различни националности, дошли от..

публикувано на 04.09.24 в 09:04
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза в "Нашият ден" разговаряме с д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право и преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски". В последно време българското общество стана свидетел на редица спорни моменти, свързани със съставянето на служебно правителство. По думите на д-р Колев..

публикувано на 02.09.24 в 09:42