Matter over Matter е интердисциплинарен проект, който среща съвременни художници и 3D дизайнери от България и Гърция. Той изследва как новите технологии като 3D принтирането оказват влияние върху нашето възприятие и разбиране за материята, но също така и как съвременното изкуство рефлектира върху това чрез нови практики и подходи.
Гръцките художници Марина Велисиоти, Никос Лампринос, Никос Маринис и Савас Метаксас и българските автори Георги Стоянов, Пепа Иванова и българо-италианското дуо Анто – Милота / Златолин Дончев – бяха поканени да се включат в проекта. Всички те работят в различни области като живопис, звук, текстил, фотография, инсталация и дизайн. В продължение на няколко месеца те си сътрудничиха с 3D дизайнери, за да разработят нова творба, основаваща се на различните разбирания за материалност, тактилност и прехода от една материалност или медия в друга. Тази среща изследва и как творбите могат да се доближат до публиката чрез докосване.
Изложбата с резултатите от проекта ще бъде представена в галерията на Гьоте-институт България. Тя ще се открие на 4 септември от 18.30 часа и ще може да бъде видяна до 5 октомври. След това изложбата ще бъде показана и в Гьоте-институт Солун през октомври-ноември 2018 г.
Matter over Matter е проект по инициатива на Йоана Стефанова (България), Димитра Циашкоглу (Гърция), Йоргия Цази (Гърция), Стела Анастасаки (Гърция). Проектът стартира в рамките на Cultural Management Academy 2017 в София, Букурещ и Солун и е финансиран от проектния фонд на Академията.
Проектът е реализиран с подкрепата на студио за 3D печат B2N. Изложбата ще бъде част и от събитието Additive Days между 4 и 6 октомври 2018 г.
Срещаме го в ателието на Ловешкия драматичен театър. Захласнати сме от вълшебството, което витае в хаоса тук и от непрекъснато усмихващите се сини очи на Тишо – така го наричат приятелите му. Творческата му визитка е дълга, затова тук само ще кажем, че го сварваме между две изложби – "Абракадабра", открита това лято в Благоевград, и "Върху утайката"..
Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..
На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..
За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст. 7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира..
Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg