Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Материя над материята“

БНР Новини

Matter over Matter е интердисциплинарен проект, който среща съвременни художници и 3D дизайнери от България и Гърция. Той изследва как новите технологии като 3D принтирането оказват влияние върху нашето възприятие и разбиране за материята, но също така и как съвременното изкуство рефлектира върху това чрез нови практики и подходи.

Гръцките художници Марина Велисиоти, Никос Лампринос, Никос Маринис и Савас Метаксас и българските автори Георги Стоянов, Пепа Иванова и българо-италианското дуо Анто – Милота / Златолин Дончев – бяха поканени да се включат в проекта. Всички те работят в различни области като живопис, звук, текстил, фотография, инсталация и дизайн. В продължение на няколко месеца те си сътрудничиха с 3D дизайнери, за да разработят нова творба, основаваща се на различните разбирания за материалност, тактилност и прехода от една материалност или медия в друга. Тази среща изследва и как творбите могат да се доближат до публиката чрез докосване.

Изложбата с резултатите от проекта ще бъде представена в галерията на Гьоте-институт България. Тя ще се открие на 4 септември от 18.30 часа и ще може да бъде видяна до 5 октомври. След това изложбата ще бъде показана и в Гьоте-институт Солун през октомври-ноември 2018 г.

Matter over Matter е проект по инициатива на Йоана Стефанова (България), Димитра Циашкоглу (Гърция), Йоргия Цази (Гърция), Стела Анастасаки (Гърция). Проектът стартира в рамките на Cultural Management Academy 2017 в София, Букурещ и Солун и е финансиран от проектния фонд на Академията.

Проектът е реализиран с подкрепата на студио за 3D печат B2N. Изложбата ще бъде част и от събитието Additive Days между 4 и 6 октомври 2018 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тихомир Витков между "Абракадабра" и "Върху утайката"

Срещаме го в ателието на Ловешкия драматичен театър. Захласнати сме от вълшебството, което витае в хаоса тук и от непрекъснато усмихващите се сини очи на Тишо – така го наричат приятелите му. Творческата му визитка е дълга, затова тук само ще кажем, че го сварваме между две изложби – "Абракадабра", открита това лято в Благоевград, и "Върху утайката"..

публикувано на 07.11.24 в 13:40
Валери Петров

Изкуството в мен: "Тавански спомени" на "хвърчащия" Валери Петров

Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..

публикувано на 07.11.24 в 10:04
Юлиана Сайска

Тийнейджърът в мен: Юлиана Сайска

На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..

публикувано на 07.11.24 в 09:44
Стефан Цанев

Стефан Цанев: Свободата е много жестоко нещо

За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст. 7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира..

публикувано на 07.11.24 в 09:37
Калин Серапионов, Choose Training, 2014-2018, видео

Пред очите ни – видеоарт

Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..

публикувано на 07.11.24 в 09:30