Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съединението е в обединението на възпитанието, мисленето и морала

БНР Новини
Д-р Андрей Захариев и Ива Дойчинова в студиото на предаването.
Снимка: личен архив на Ива Дойчинова

Гости на 6 септември – Съединението на България, бяха събеседниците д-р Петър Стоянович – историк и д-р Андрей Захариев – философ.

Д-р Петър Стоянович: Преди време съм казал на жена си: Бъди моята Румелия. Толкова би било хубаво, че като в деня на Съединението, апогеят на чувството е „бъди моята Румелия“, да се присъедини към мен в едно общо цяло“. Така в предаването „Нашият ден“ на 6 септември събеседникът ни обедини националното и личното в празника.

На въпроса защо обаче българите днес, отразени чрез анкетата ни, се гордеят с миналото ни преди 133 години, а се срамуват от сегашното ни разединение, събеседниците отговориха така:

Д-р Андрей Захариев: „Проблемът е в нашия телевизор“ Какво значи, че сме разединени единствени ние в света? Коя нация в момента е толкова обединена, толкова сплотена? Американската нация ли не е разединена и то заради самия си президент, който е скандален в много отношения. Или руската не е разделена по отношение на оценките си към управлението си, което в момента е на власт? Или ЕС е единен по отношение на разбиване от центъра към периферията? Проблемът е там, че ние българите, искаме да бъдем извънредни, изключителни, защото много ни тежи бремето на съзнанието, че сме провинция. И от там нататък, ако ние сме единствени в абсурдността и в злото, в падението си, ако единствени живеем като кучета и сме най-разединени на света – ставаме изключителни. Имаме облик. Да сме съединени в утопичното, както пише „Съединението прави силата“ е хубав идеализъм, но крайно наивен.

Д-р Петър Стоянович допълни: „Продължавам да смятам, че ние отдавна трябва да се обърнем към привидно малките теми, защото умираме затова да гледаме глобално извън своите 6 млн. население, а не можем да си научим децата да не плюят на улиците и да не си бесят котките. А искаме България, Мизия, Македония заедно, България на 3 морета. Лелеем да имаме някакъв голям блян, а не можем да излекуваме своята ежедневна неморална хрема. Ние не можем да пренесем нещо малко от една точка до друга, да вдигнем една хартия от улицата, а сме тръгнали да оправяме света. Ние трябва да се обърнем първо към малките неща, към основите, към базиса, към 10-те божи заповеди. Мястото ни е чудесно, България е една средно-голяма европейска държава и нещата, които можем да променим, ако не в световен, то в регионален план, са видими. Просто трябва да седнем и да го направим.
„Не трябва да превеждаме минали събития в днешно време механично. Ние трябва да схванем смисъла на тези неща. Смисъла е да обединим възпитанието, мисленето и морала.“






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47