Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщите със зелени покриви

Зелени покриви на къщи в Рьорос
Снимка: Wikipedia

Къщите в норвежкото градче Рьорос са запазени така, както са издигнати през XVII век. Те са на един или два етажа и са изградени по традиционния скандинавски начин – сглобени са от целите стволове на не много дебели иглолистни дървета. След като стволовете са отсечени, изсушени и почистени от кората, ги обработват със специална смес от смоли, за да ги предпазят от гниене и дървояди и изрязват в тях специални отвори, за да се получи сглобката. Отворите се уплътняват с мъх и кълчища, а цялата сглобка се укрепва допълнително със скрити дървени клинове, които влизат дълбоко и в долната, и в горната трупа.

Най-интересни са покривите, когато върху тях няма сняг, те целите са покрити с трева, като зелена поляна. Това също е част от традиционната скандинавска строителна технология. Първо, върху дъските на покрива се полагат няколко листа сушена брезова кора. Тя е много здрава и не пропуска вода. Кората се събира през пролетта – обелва се само горният слой. Това не вреди на дървото, то скоро възстановява кората си и продължава да си живее. Едновременно с полагането на брезовата кора, се полагат и чимовете, за да я затиснат, инак тя се навива. Те обикновено се изрязват от близките поляни. Първият ред чимове са обърнати с тревата надолу, за да може тревата да предпази брезовата кора от влага и от разяждащите минерали в почвата. Вторият ред се поставя върху първия с тревата нагоре. Тревата продължава да расте и върху покрива, а корените ѝ съединяват двата реда чимове. Така къщата придобива приказен вид и сякаш се слива с околните поляни и хълмове – трупите са почти черни от смолите, с които са обработени, а тревата е ярко зелена.

Още за Рьорос можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“ на 1 ноември от 17 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00