Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чешки приноси в България

Знаете ли, че първите урбанистични планове на София, Пловдив и още някои от големите ни градове са дело на чешки архитекти, че в столицата ни и до днес използваме два чешки моста, че сградата на министерство на правосъдието (и не само тя) е проектирана от чехи? Навярно не сте се замисляли и защо курорта ни на Черно море недалеч от Варна се казва Шкорпиловци?
И изобщо няма област от нашия обществен и културен живот след Освобождението, в която да не срещнем чешки имена. С България свързват имената си видни чешки интелектуалци, поканени от правителството – високообразовани учители, инженери, архитекти, художници, мебелисти, паркостроители и други. А много от тях остават тук до края на живота си и завещават богато наследство от значими за времето си постижения. Доц. Валентина Върбанова изследва чешкия принос за България в книгата „Чешки приноси в културно-историческото наследство на България“, за която казва, че остава отворена, защото делата на чехите у нас продължават да извират от най-различни източници. Заслужава си да знаем какво са направили чехите за България и как са положени основите на опазването на културно-историческото ни наследство. Затова с доц. Валентина Върбанова поговорихме за чешките приноси.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спирка София през 70-те година на XX век

Изложба " Спирка София’70 " с архивни фотографии от Панайот Бърнев в пространството за изкуство DOT София канят публиката между 3 септември и 5 октомври на разходка в един от най-колоритните района на столицата – Женския пазар. Фотографската експозиция поставя началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в..

публикувано на 01.09.24 в 08:55
Иван Теофилов

Иван Теофилов представя на "Аполония" "Детелина на хаоса" и "Антология на българския символизъм"

Тази вечер в Художествената галерия на Созопол, в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония", е представянето на поета Иван Теофилов и неговите книги "Детелина на хаоса" и "Антология на българския символизъм". "Антология на българския символизъм" излиза през 1995, но от години е с изчерпан тираж. Това е нейното второ издание, за което Георги..

публикувано на 30.08.24 в 19:35
Директорът на Фондация

Българската телеграфна агенция е носител на наградата "Аполон Токсофорос"

Българска телеграфна агенция (БТА) е носител на наградата "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония".  Статуетката връчи изпълнителният директор на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова на генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на официалното откриване на Празниците на изкуствата "Аполония" 2024.  Ето какво сподели в "Артефир" директорът..

публикувано на 30.08.24 в 19:00

Есен се задава

В редакция "Хумор и сатира" сме едни от първите, които улавят задаващата се есен, но това не може да помрачи лятното ни настроение. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос",  изпълнени от Тодор Колев, чийто 85-и рожден ден..

публикувано на 30.08.24 в 15:49
Цвета Софрониева

Цвета Софрониева: За красотата в грозното и потребностите на душата

Гост в "Нашият ден" е Цвета Софрониева – автор на поезия, проза, драматургия и есеистика. Софрониева е следвала физика в Софийския университет и има докторат по научна и културна история. Специализира в Кеймбридж, в Калифорнийския университет и в Чикаго. Авторката твори на български, английски и немски и е превеждана на 22 езика. Поетичното..

публикувано на 30.08.24 в 09:25