Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водните имена по поречието на Струма

БНР Новини
Хидронимите или наименованията на водни обекти, особено на по-големите, са сред най-старинните запазени местни имена. За нашата страна това са тракийските наименования, просъществували с някои изменения до днешни дни. Други обаче са се изгубили във времето и са заменени от по-нови, което може да значи и отпреди 5-6 века. Притоците на река Струма в нейното горно и средно течение носят и много старинни, и по-нови и прозрачни по значение имена. За произхода на старинните можем лесно да се заблудим, ако ги оприличим на съвременни думи. Такива са Лебница, Главеш, Дивилска река, Жилава. При по-новите наименования често реките приемат името на селище или местност, покрай която текат, като Брезнишка, Бадинска, Дебърщица. За хидронимите по поречието на Струма разговаряме с гл. ас. Надежда Данчева.
• „Нему да бъде слава, чест и почит…“ – международна научна конференция, посветена на 1150-годишнината от успението на св. Константин-Кирил Философ и 150-годишнината на БАН – проф. Славия Бърлиева, директорка на Кирило-методиевския научен център при БАН, представя акцентите от конференцията и очертава измеренията на стореното от св. Кирил и св. Методий не само за времето, когато създават славянската азбука на основата на жив български говор, но и за днешния културен и духовен облик на Европа.
• „Как да общуваме с добрите сили“ – от фонда на предаването по случай 25 години от началото му.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08