Пловдив – европейска столица на културата 2019.
Днешният „Артефир“ излъчваме от Пловдив, един от най-старите градове в Европа и културна столица на Континента през 2019 година. Това е третото издание на специалното ни Студио „Червеното пони“, наречено на името на галерията, разположена в дома на знаковата за града личност Начо Културата (Атанас Кръстев).
Заедно ще разгледаме февруарския артистичен афиш на Пловдив, ще ви срещнем с авторите и артистите му, ще сверим пулса си с ритъма на този кръстопътен древен град, пресечна точка на амбиции и разпаднали се империи, град в който осезателно се чувстваме близки до митологията.
Днес ще ви запознаем и с някои от гостите в Пловдив, чието изкуство ще имат удоволствието да видят пловдивската публика и гостите на града. През последните два дни Градът под тепетата ни разглези със синьо небе и пролетно слънце, но екипът на „Артефир“ ще Ви покаже къде са горещите точки, културните точки на Пловдив.
Водещи на предаването са: Дарина Маринова и Боряна Георгиева.
В звуковия файл можете да чуете разговорите с:
• Йордан Велчев – авторът на „Балканският човек“, „Градът между Изтока и Запада“, поетът.
• Соня Калеро-Алонсо – легендарната кубинска балерина и хореограф, която поставя на сцената на Опера Пловдив танцовия спектакъл „Кармен“ по музика на Бизе-Шчедрин
• Диана Добрева – режисьор на „Одисей“ по Омир броени дни преди премиерата в Драматичен театър – Пловдив
• Нина Найденова – директор на Държавна опера Пловдив, с която говорим за трите премиери – „Мария от Буенос Айрес“ – сюрреалистичната опера от Астор Пиацола, предстоящата балетна постановка „Кармен“ и многоочаквания „Орфей“ в Античния театър
• Тома Спространов, знаковият радиоводещ – за ритъма, мелодията и гласовете на Пловдив
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..
Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет,..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg