Пловдив – европейска столица на културата 2019.
Днешният „Артефир“ излъчваме от Пловдив, един от най-старите градове в Европа и културна столица на Континента през 2019 година. Това е третото издание на специалното ни Студио „Червеното пони“, наречено на името на галерията, разположена в дома на знаковата за града личност Начо Културата (Атанас Кръстев).
Заедно ще разгледаме февруарския артистичен афиш на Пловдив, ще ви срещнем с авторите и артистите му, ще сверим пулса си с ритъма на този кръстопътен древен град, пресечна точка на амбиции и разпаднали се империи, град в който осезателно се чувстваме близки до митологията.
Днес ще ви запознаем и с някои от гостите в Пловдив, чието изкуство ще имат удоволствието да видят пловдивската публика и гостите на града. През последните два дни Градът под тепетата ни разглези със синьо небе и пролетно слънце, но екипът на „Артефир“ ще Ви покаже къде са горещите точки, културните точки на Пловдив.
Водещи на предаването са: Дарина Маринова и Боряна Георгиева.
В звуковия файл можете да чуете разговорите с:
• Йордан Велчев – авторът на „Балканският човек“, „Градът между Изтока и Запада“, поетът.
• Соня Калеро-Алонсо – легендарната кубинска балерина и хореограф, която поставя на сцената на Опера Пловдив танцовия спектакъл „Кармен“ по музика на Бизе-Шчедрин
• Диана Добрева – режисьор на „Одисей“ по Омир броени дни преди премиерата в Драматичен театър – Пловдив
• Нина Найденова – директор на Държавна опера Пловдив, с която говорим за трите премиери – „Мария от Буенос Айрес“ – сюрреалистичната опера от Астор Пиацола, предстоящата балетна постановка „Кармен“ и многоочаквания „Орфей“ в Античния театър
• Тома Спространов, знаковият радиоводещ – за ритъма, мелодията и гласовете на Пловдив
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg