Има фигури в българската история, които сякаш незаслужено попадат в сянката на доста по-атрактивни, по-шумни и поради това по-забележителни политически и други деятели: на Тончо Жечев му беше необходима цяла книга – „Българският Великден или Страстите български“, за да възстанови в историографията името на Тодор Икономов, затъмнено от могъщи революционни личности като Васил Левски и Христо Ботев. По същия начин цар Петър, обявен за светец, стои в сянката на цар Симеон. Изобщо примерите са много и те са красноречив показател за българските предпочитания – революционни, не еволюционни. Но големите и трайни политически и въобще исторически постижения са плод повече на еволюционна – постепенна и промислена, обществена дейност, отколкото на революциите, които, по правило, винаги завършват с някой 18 брюмер. Затова е толкова важна книгата на проф. Веселин Методиев „Един много добър човек. Константин Стоилов и политическата добродетел“. Важна, защото осветлява личността на един строител на съвременна България, който е залягал на бавения, съобразен със законите и традициите, държавен градеж, не на волунтаристичното насилване на събитията.
Предаването „Премълчаната история“, което винаги е предпочитало тъкмо устойчивото издигане на обществените конструкции, се обръща към този великан на българската правна и политическа мисъл, за да разкаже за усилията му по създаването и укрепването на младата българска държава. За Константин Стоилов и консерватизма говорят проф. Веселин Методиев, проф. Христо Тодоров и д-р Георги Гочев.
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
В рубриката "Културни събития от деня" обръщаме внимание на предстоящото откриване на изложбата на Иван Нинов в арт галерия Vejdi. Тя ще бъде открита на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg