Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо беше спряна Стратегията за детето?

БНР Новини
Ива Дойчинова и Георги Богданов
Снимка: Кирил Чобанов

"Нашият ден" вдига димната завеса, спусната пред Националната стратегия за детето, и кани специалистите да внесат яснота по въпроса.

"Стратегията беше спряна, не защото е опасна, а защото по нея няма обществен консенсус. Благосъстоянието на децата е обща кауза на всички и по тази тема не трябва да има разломи, а непрекъснат диалог " - подчерта Деница Сачева, зам. министъра на образованието.

Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за децата, изтъкна важните теми, които Стратегията адресира: патронажната грижа, да не се отнемат деца поради бедност, да бъде изградена детска болница (България е единствената държава в Европа, без детска болница), да се подобри детското правосъдие, да не редуцира броя на разпитите на деца - жертви на насилие - все важни проблеми, свързани с децата.

Друг спорен въпрос, залегнал в стратегията, се оказа темата за домашното насилие и забраната на "възпитателно шамаросване".

Защо не се случи диалогът по същество и се стигна до абсурдни примери на дезинформация? Възможно ли е да постигнем съгласие по въпросите, свързани с възпитанието.

Включванията на слушателите по телефона в студиото вдъхват известен оптимизъм.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20