Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата изложба на Иво Бистрички – „Залив“

Снимка: БТА

Няма по адекватно място за новия проект на художника Иво Бистрички, наречен „Залив“, от галерията на Дружеството на бургаските художници. Изкуството и духът на художника е разположен през последните години на две земи – „Горната“ е София и „Долната“ – Бургас, където са показвани повече от интересните му самостоятелни изложби. Ето някои заглавия: „Деконструктивни портрети, Апокалипсис, Утопия – една любима тема на художника, Морски системи, Цветници и др. Заглавията подсказват тази нова фигурална и концептуална линия в изкуството на този художник, неговия търсещ дух и винаги интересна възможност да разкрие някакви нови платформи за контакт или противопоставяне на природата. Иво Бистрички винаги е различен и често пъти неочакван, защото неговото верую е „Съвременният художник е художник, когато се променя“. Сега в тази изложба той повече се връща към картината, към живописта, като търси илюзорното на границата на несъществуваща реалност, макар и винаги свързана със заливи, с морските дълбини или несъществуващи брегове. Този минималистичен подход е израз на неговата същност да бъде знаков и същевременно реален, и сега той е между избраните автори на новия проект в една галерия в Пловдив със заглавие: „Минимализъм в българската живопис“. Участвал е и в редица групови кураторски проекти като: „Неразказаната абстракция“, „Неохраняема зона“ и др. В една своя изложба разкрива пропорцията между Природата и Човека. Иво Бистрички – накрая да кажем – обича да експериментира с медията и материалите, което подкрепя неговите нови идеи и търсения. Намираме художника на мястото където реализира новия си интересен проект – да създаде в поморийското село Лъка, отново до Бургас, един Лъка Арт център – артистично място за общуване между колеги и приятели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30