Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калуди Калудов: Николай Гяуров за мен е свято име

Николай Гяуров

Тази вечер в Националната опера с величествен концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината на големия български и световен бас Николай Гяуров. Идеята е да бъдат събрани артисти, които са били заедно с Николай Гяуров на една сцена.

Калуди Калудов: Това е една много хубава идея, макар че по този начин се събират малко антики в софийската опера, имайки предвид и себе си преди всичко, тъй като аз съм вече на 66 години. Концертът обаче е изключително богат, ние ще станем свидетели тази вечер на неща, които не сме виждали и не сме чували в изпълнение на Николай Гяуров, макар и само благодарение на филмовата лента... Има записи на живи спектакли, които когато ги чуете вие ахвате и си казвате: „Не това не е възможно човек да го направи. А той го е правил!“

…Бих желал на негово име да има фестивал или да има конкурс на негово име. Знам, че във Велинград (неговото родно място), някога беше започнат един дом, който той много желаеше да стане. Даже бих насърчил днешното правителство, управниците да довършат това начинание. Да направят нещо съществено в този град в името на един велик българин.

Ива Дойчинова: Това е хубав призив. Ние като културната програма на Българското национално радио може да подкрепим този ваш призив. Концертът, който ще се състои довечера по повод 90-годишнината на Николай Гяуров в Националната опера от 19.00 часа ще събере невероятни таланти и ще представи много широка палитра от творци и произведения.

Калуди Калудов: Събитието наистина е много задължаващо. Мен са ме сложили да пея след като пускат един филм с Рондото на Мефистофел в изпълнение на Гяуров, което бих казал е една от коронните му арии. Дано да мога да превъзмогна емоцията си, за да мога да се концентрирам върху това, което аз трябва да направя. Но вярвайте ми, не е лесно да пееш след Гяуров, нито преди него. А да пееш на негово празненство, имайки толкова много спомени с него, защото аз имам безкрайно много спомени с него е нещо не само задължаващо, то е просто емоционално много обвързващо и изтощително.

Бих искал да благодаря на академик Карталов, че реализира тази идея, защото през последните години много малко се говори за този човек, за този изключителен певец, с който той също не веднъж е имал творчески контакт.

Какво още разказа Калуди Калудов за общитге моменти на сцената с Николай Гяуров можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арфистката Сузана Клинчарова с концерт на "Аполония"

Сузана Клинчарова има важен принос в изследването и транскрипцията на музиката за арфа. Неин проект е реализиран и изпълняван в продължение на десет години в образователната секция на Кметството на Париж. Като член на журито на най-престижния конкурс за арфа, тя редовно води майсторски класове в Европа и САЩ. Президент е на културната асоциация..

публикувано на 06.09.24 в 16:12
Атанас Кръстев и Палави Махидара

Впечатляващо дуо в класическата програма на "Аполония"

Атанас Кръстев (виолончело) и Палави Махидара (пиано) изнесоха концерт в Археологическия музей на Созопол. В програмата звучаха произведения на Лудвиг ван Бетовен, Йоханес Брамс и Гаспар Касадо. Симбиозата между двамата изпълнители беше невероятна, макар те да свирят заедно от скоро. Затова дуо тепърва ще се говори много...

публикувано на 06.09.24 в 14:45

"Акустична версия" 40 години на Аполония

Антони Дончев, Петър Славов, Христо Йоцов – това е "Акустична версия" – известната формация, която е създадена през 1985. Свирили са още на първото издание на "Аполония", а сега свириха тук и 40 години по-късно. Музикантите се надяват тези нови парчета да станат албум. Чуйте Антони Дончев, Петър Славов и Христо Йоцов от "Аполония":..

публикувано на 05.09.24 в 15:29

Камерен концерт на Стоимен Пеев и Елена Дикова

Стоимен Пеев и Елена Дикова изнесоха рецитал в Археологическия музей в Созопол. Двамата музиканти обичат трудните програми. Сега бяха включили Брамс, Шуман и Владигеров - една от най-тежките в камерната музика за цигулка и пиано. Стоимен Пеев взе участие и във Фестивалния оркестър на "Аполония".  Чуйте Стоимен Пеев и Елена Дикова 

публикувано на 05.09.24 в 13:50

Концерт на Струнен секстет има тази вечер в Археологическия музей на Созопол

Концерт на Струнен секстет има тази вечер (4 септември) от 19.00 ч. в Археологическия музей на Созопол в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония". Струнен секстет: Лия Петрова – цигулка, Валя Дервенска – цигулка, Стефания Янкова – виола, Румен Цветков – виола, Александър Сомов – виолончело, Иван Лалев – виолончело..

публикувано на 04.09.24 в 15:30