Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 години Българска академия на науките

Снимка: bas.bg

Тази вечер тържествено ще бъдат наградени най-успешните проекти по Програмата за подпомагане на млади учени и докторанти. Събитието е част от началото на честванията, свързани с отбелязването на 150-годишнината на Българската академия на науките.

Д-р Ина Анева, гл. ас. в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания, д-р Йордан Георгиев, гл. ас. в Института по органична химия, и гл. ас. д-р Карекин Есмерян от Института по физика на твърдото тяло гостуваха на предаването "Нашият ден" на програма "Христо Ботев". Техните проекти са наградени като най-успешно изпълнени от всички останали. 

Изследването на д-р Ина Анева е свързано с проучване на естествените находища на пирински или мурсалски чай. Проектът сравнява естествените находища в България и тези в Гърция. Оказва се, че у нас много от находищата са застрашени, на места са останали единични растения.

Посланието към слушателите е да отглеждат култивиран мурсалски чай, който по нищо не отстъпва по фитохимичен състав.

Изследването на д-р Йордан Георгиев е свързано с балканския ендемит орфеево цвете или родопски силивряк, като се проследява биологичната му активност. Той подчерта необходимостта растението да бъде опазено и да се създадат възможности за разработването на иновативни технологии и продукти от него. 

Разработката, водена от гл. ас. д-р Карекин Есмерян, е за покритие, което при контакт с вода и други течности остава напълно сухо. Това свойство се обуславя от широка гама потенциални практически приложения. Например в пасивни обледеняващи системи, което има пряко отношение към енергийната ефективност при работата на вятърни турбини на големи височини.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05