Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Косса – хореограф изследовател

БНР Новини
Мария Косса
Снимка: Здравко Петров

В това издание на рубриката "Радиоавтограф", представена от предаването "Семейно радио", ви срещаме с чаровната и екзотична Мария Косса – хореограф и преподавател по африкански танци. Мария накратко представя себе си като артист, идеалист, мечтател и бунтар. Танците се неразривна част от нейния живот и тя се определя като хореограф изследовател. 

Докато танцува, Мария изследва преди всичко себе и своите възможности в срещата между движението и музиката, а като преподавател се вълнува от резултатите от това, което дава на хората и създаващия се по този начин диалог. В този смисъл тя по естествен път се превръща в медиатор между хората и танцовото изкуство.

Мария има африканска кръв, нейният баща е роден в Мозамбик, но тя е родом от София. Любовта към музиката идва от майка ѝ, която е меломан. 

В детството си Мария израства с музика от грамофони и касетофони – напълно достатъчна, за да изкара наяве танца вътре в нея. Започва с хип-хоп танци, за известно време се занимава със спортни и латиноамерикански  танци, а любителски и с народни хора, които много обича и досега. 

В момента преподава африкански танци. Интересен е и фактът, че при нея изучаването на африканските танци става успоредно с преподаването им, защото в България няма традиции и школи в тях и Мария трябва сама да проправя пътя си, с помощта на интернет. 

Освен от танците, Мария и нейните съмишленици се интересуват и от африканската култура и организират различни работилници и дискусии, включително и "Дни на Африка". По този начин Косса се отправя в търсене и на себе си и своите корени. 

Повече за африканските танци като изживяване, за пътуванията на Мария Косса до африканския континент, посещението ѝ на "пясъчното училище" по танци, както и за впечатленията ѝ за бита на хората там, чуйте в изключително интересния ѝ разговор с Ирина Вълчанова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10