Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сравнителна средновековна история България – Германия и България – Англия

Две съвсем нови помагала за учениците в българските училища в чужбина са вече в ръцете на младите си читатели. Оформени са като дипляни с много илюстрации, карти и снимки. Линията на времето е ориентирът, а от двете ѝ страни са разположени събитията и фактите от историята на България и Англия и България и Германия.

Изданията са двуезични, което ги прави достъпни и за децата, които не владеят в достатъчна степен българския език. Идеята на Маргарита Русанова, ръководителка на българското училище „Васил Левски“ във Франкфурт и преподавателка по история, е приета с ентусиазъм от колежката ѝ д-р Валентина Александрова от БУ „Иван Станчов“ към посолството ни в Лондон. Изработването на дипляните отнема две години на авторките и на хората, които помагат за събирането и оформлението на материалите. Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“ отпечатва помагалата.

Чудесната идея историята на България да се разглежда паралелно с историята на държавите, в които учат и живеят децата от български произход, е подсказана от дългогодишния опит на преподавателките и огромната любов и отдаденост на работата им. Посещаването на българско училище в чужбина не е задължително, нещо повече, то отнема от времето за почивка и на децата, и на семействата, допълнителни ресурси за транспорт и т.н., които не всички могат да отделят. В по-горните класове програмата в редовните местни училища, които посещават учениците, става по-натоварена и затова доста от тях прекъсват обучението си в българското училище. В тази специфична ситуация, редовното посещаване на часовете и успехът на децата са невъзможни, ако те не обичат своето училище, ако заниманията им са скучни и откъснати от техния реален живот и интереси. Това превръща работата на преподавателите им в изпитание, но и във вълнуващо приключение, непрекъснато търсене, изследване и експериментиране. Двуезичните дипляни по сравнителна средновековна история са плод именно на този едновременно емоционален и прагматичен дух. 

Според думите на авторките, интерес към изданията проявяват не само децата, но и възрастни. В момента се подготвя изработването на руски и френски вариант. Мисли се и за сравнителни помагала по история и за други исторически епохи. Повече чуйте в интервютата с авторките.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Балъклъ гьол е емблематично място за града

Легенди и истории от турския град Шанлъурфа

Турският град Шанлъурфа се намира близо до границата със Сирия, наблизо са градовете Кахраманмараш и Газиентеп, на североизток се намира Диарбекир, на югоизток – Мардин. Това е районът, който беше изключително силно засегнат от земетресенията през 2023 г., но за щастие, днес в града трудно могат да се видят следи от опустошителното земетресение,..

публикувано на 15.07.24 в 17:25

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши..

публикувано на 15.07.24 в 10:00

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50