"Имаме конвертируеми културни проекти, но като че ли нямаме старанието, нямаме самочувствието да ги покажем, нямаме стратегията да ги покажем. Така обобщи културната ситуация у нас Десислава Бинева, инициатор на пейките-букви в Париж.
В обзорните разговори за случилото се през годината отбелязваме големите успехи и пробиви в областта на културата. Вместо да се превърне в списък с имена обаче, разговорът открои тенденции и втвърдяващи се навици във възприемането на културни продукти.
Гости в студиото на "Нашият ден" са Светлозар Желев, директор на Националния център на книгата в НДК, Десислава Бинева, инициатор на пейките-букви в Париж и комуникатор на анимационния филм „Физика на тъгата“ на Ушев–Господинов, индиректно по телефона и Мира Сталева – директор на София филм фест.
Събеседниците отбелязват ярките заглавия на лента и хартия, но по-интересна е тенденцията, която открояват: да чакаме родните творци да станат известни в чужбина, за да ги оценим тук, у нас.
"Малко пренасищаме понятията успех-неуспех, световен, популярен – каза Десислава Бинева и даде пример със съдбата на проекта с пейките-букви от българската азбука, които нямат еквивалент в латиницата: – Буквите бяха проект, който се реализира и показа за първи път в България. Тогава обаче никой не му обърна внимание, до момента, в който се показа във Франция. След това проектът стана популярен, харесван, тренди.
Капсулираме се в едни модели, които звучат познато, асимилирано - каза още Десислава Бинева, – но ако искаме да сме в крак със световната сцена, трябва да имаме качество не само на продукта, но и на стъпката, с която вървим в ритъм."
Най-четен автор на годината на Столична библиотека за първи път е български автор и това е Здравка Евтимова.
Евтимова е сред най-силните и продуктивни съвременни автори, но като че ли широката публика ѝ обърна внимание една след медийните заглавия, които оповестиха, че неин разказ е включен в американска учебна програма.
Чуйте разговора, който ни кара да се замислим дали не трябва да преосмислим отношението си към българските творци, инвестирайки повече внимание и отношение в закупени книги, билети за кино, концерти и театър.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg