Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интелектуалната собственост - най-значимият актив днес

БНР Новини
Момчил Неков, Ива Дойчинова и Владимир Йосифов
Снимка: Здравко Петров

Светът с бързи крачки върви към дигитална, кръгова, нисковъглеродна икономика. Изследователската дейност е ценен икономически ресурс.
У нас обаче броят на патентите, регистрирани от патентно ведомство спада непрекъснато. Причините са ясни - една част от изобретателите предпочитат да се реализират в чужбина. Друга причина е, че предприятията нямат възможност да поддържат иновативна и развойна дейност.

"Търсенето на бърза печалба пречи на стратегическото мислене и влагане на средства и ресурси в иновации" - изтъква изобретателят Любен Лаков.

Тук, разбира се, държавата би могла да подпомогне с данъчни облекчения, като това да бъде част от цялостна стратегия за насърчаване на изследователската дейност.

Друг аспект на проблема е брандирането и липсата на цялостна адекватна политика по отношение на подпомагането на производители и налагането на продукти като киселото мляко и бялото саламурено сирене, например.

Чуйте разговора в студиото със събеседници Момчил Неков, бивш евродепутат и създател на термина за качество "Планински продукт", Владимир Йосифов, специалист по интелектуална собственост и проф. Любен Лаков, изобретател на 2019 г. - по телефона.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33

Почитаме паметта на свети Йоан Кръстител

Сред пророците св. Църква най-високо почита св. Йоан Кръстител. Той е свързващото звено между Стария и Новия Завет – последният пророк, който подготвя евреите за идването на Месията. Неговата памет се чества  няколко пъти в църковната година , като на 24 юли се отбелязва неговото рождение, познато сред народа като Еньовден. На следващия ден след..

публикувано на 29.08.24 в 08:55