Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни очаква след фалита на "Лафка"

БНР Новини

Реален или измислен беше фалитът на „Лафка“ и кой ще я замени – дали няма да е същият играч под ново име? На практика на пазара няма други играчи, те старателно бяха разчистени, и тези, които имат възможност да поемат логистиката и разпространението, са предрешени – получава се нещо като избор без избор.

Чевръстото задушаване на пресата съвпадна с пренасянето на изданията онлайн и доведе до монополизиране на всяка една брънка по веригата – от редакционната политика до дистрибуцията – този процес има отношение към темата за фалита на "Лафка" – темата на предаването "Нашият ден" с гости медийната наблюдателка Весислава Антонова, издателката на "Икономедиа" Галя Прокопиева, председателят на Българската асоциация на регионалните медии Димитър Николов и издателката на в. „Бряг“, Русе,  Маргарита Трифонова.

Въпросът с разпространението на регионалните и печатните медии изпъква особено остро в ситуация като сегашната, когато коронавирусът затваря редица значителни теми, а по думите на Димитър Николов „местният вестник е документ и оръжие срещу фалшивите новини“.

Весислава Антонова, Ива Дойчинова и Галя Прокопиева (от ляво надясно)

„Възможно е държавата на практика да субсидира частна разпространителска фирма, а защо не и същата тази "Лафка" под друго име – каза Галя Прокопиева, след като накратко очерта процеса на задушаване на медиите и изземването на разпространението. – Тъй като Български пощи ЕАД няма пълните възможности да разпространява печатни медии до всички кътчета на България, възможно е да потърси частен подизпълнител за тази цел.“

„Български пощи абдикираха от търговията с вестници, те нямат потенциал, няма точки, чрез които да достигат до крайния потребител" – съгласи се и Маргарита Трифонова.

Какъв е изводът от ситуацията?

Весислава Антонова вижда решение в „Качествените електронни медии, както и в качествени обществени медии, за които масовата аудитория трябва да настоява.“

„Качеството на съдържанието е фундаментално – и според Прокопиева, – а читателят трябва да осъзнае, че за такова съдържание се плаща.“

Чуйте целия разговор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дарина и Андрей Яневи в студиото на „Семейно радио“ с водещата Мария Мира Христова и звукорежисьора Евелина Кулински

Дарина и Андрей Яневи – едно семейство в картини и чувства

Художниците Дарина и Андрей Яневи в една семейна ефирна среща, която потвърждава как тайното става явно, любовта е възможна, а творчеството безкрайно. Световноизвестната пастелистка Дарина Янева е крехка, русокоса, синеока. Носителят на международни награди и създател на монументални платна Андрей Янев (на снимката в дясно) е силен,..

публикувано на 17.04.24 в 13:20

Хемофилия: Толкова страшен ли е "дяволът"?

Днес е Световният ден на хемофилията, както всяка година и сега Българската асоциация по хемофилия организира велопоход, в първия почивен ден след 17 април, в случая след 20 април в София, Варна и Пловдив .  Кирил е 15-годишен тийнейджър, ученик в Плевенската математическа гимназия, с всички характерни за неговата възраст особености и интереси...

обновено на 17.04.24 в 13:00

Д-р Евлоги Станчев: Отговорността за настоящето не е само в ръцете на политиците

Действителността, в която живеем, все повече прилича на политически и обществен цирк. Заобиколени сме от външни и вътрешни конфликтни точки, а информацията се излива хаотично. На този фон отговорността за настоящето не е само в ръцете на политиците – тя се полага и на обществото, и на медиите. В "Нашият ден" историкът и учен от Института за..

публикувано на 17.04.24 в 11:50

Възможности за качествен живот с хемофилия

На 17 април отбелязваме Световния ден за борба с хемофилията . Франк Шнабел е кандски бизнесмен, родил се с тежка форма на заболяването, който основава Световната федерация по хемофилия. От 1989 година насам пациентите от цял свят и медицинската общност ежегодно отбелязват деня, като повишават информираността на обществото по темата.  В "Нашият..

публикувано на 17.04.24 в 11:43

Димитър Събев: Планинските райони на България не са "демографска пустиня"

В утрешния 18 април в книжарниците влиза книгата "Планинските райони на България: Икономика и население". Тя представя детайлен анализ на социално-икономическото състояние на планинските общности в България. Автор на изследването е Димитър Събев. По време на обсъждането си на изданието в ефира на "Нашият ден" Събев ясно изтъква, че..

обновено на 17.04.24 в 11:02