Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучение от дистанция в домашни условия и непрекъснат учебен процес

Снимка: НСОРБ

Образованието в условията на извънредното положение. МОН реши днес да бъде неучебен ден за цялата страна. От понеделник вероятно всички училища в страната ще бъдат затворени. Какви са стратегията и вариантите за това как ще се преподава учебният материал. Директорът на Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ Евгения Константинова обясни в "Нашият ден":

"В МОН вече повече от месец е създадена работна ad hoc група, щаб, който непрестанно е във взаимодействие, внимателно преценяваме развитието на ситуацията. 

Вече сме готови с едно писмо-указание до училищата как могат да предоставят непрекъснатост на учебния процес вече в домашни условия. Различни подходи и варианти в зависимост от възрастовата група, в зависимост от уменията на ученици и учители – те биха могли да се възползват от електронната комуникацията. Тук би могло да ни помогне Обърнатата класна стая, проектно базираното обучение..."

Обучение от дистанция в домашни условия и поддържане на непрекъснатостта на учебния процес

Част от училищата работят в електронни платформи, където може да се организира онлайн обучение в реално време класна стая. Училищата имат готовност. Има различни възможности.

"МОН е осигурило възможност и ще разпространи в близките дни по най-бързия начин акаунти на всички директори и учители, които ще имат достъп до електронна платформа, през която става обучението. Тук въпросът по-скоро е доколко има натрупан опит от страна на ученици и учители да работят в такава ситуация. Така че не само техническите предпоставки са условие за осъществяване на такова обучение в облачна платформа. Необходими са и обучение и квалификация. Но не можем да очакваме, че цялата образователна система, независимо от населеното място, ще може да се възползва от това. Затова предлагаме и повече различни варианти.

Задължително трябва да въвлечем и родителите, защото те са ключово звено, подчерта Евгения Константинова от МОН.

Историкът Емил Джасим пророкува 24 часа по-рано превръщането на дистанционно обучение в единствена алтернатива: "Ролята на държавата от Месопотамия още е да бъде подготвена за всякакви природни ситуация, които не ни позволяват да живеем нормално. Не мога да скрия известното си разочарование от изказването на г-жа Константинова от МОН за това как ще се случи завършването на учебната година – кандидатстването след 7-и клас, с матурите за 12-и клас... Очаквам отговори?" 

Емил Джасим посочи добри практики, даде съвети и също подчерта, че родителите са ключови – те са най-важният партньор в образованието. "И това, ще мине, просто трябва да бъдем внимателни."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26